O‘zbekistonliklarning Rossiyaga tashriflari kamaydi, ish maqsadlari yetakchi
2025-yilning uchinchi choragida O‘zbekiston fuqarolarining Rossiyaga qilgan tashriflari soni 711 mingni tashkil etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkichga ko‘ra, Rossiya chet el fuqarolari orasida tashrif buyurish bo‘yicha ikkinchi o‘rinni egalladi. Bu haqda "Kommersant" nashri xabar berdi.
Taqqoslash uchun, 2024-yilning shu davrida o‘zbekistonliklarning tashriflari 836 ming nafarni tashkil etgan edi. O‘zbekiston fuqarolarining Rossiyaga borish maqsadlari orasida eng ko‘p ko‘rsatilgani ish bo‘lib, bu ko‘rsatkich 413 mingni tashkil etdi.
Rossiyaga eng ko‘p tashrif buyurganlar esa Qozog‘iston fuqarolari bo‘lib, ular 975 ming marta tashrif qilgan. Qozog‘istonliklar asosan "shaxsiy tashrif" maqsadini ko‘rsatgan.
Uchinchi o‘rinni esa Xitoy fuqarolari egallab, ular 631 ming marta Rossiyaga borgan. 2025-yilning to‘qqiz oyi ichida Rossiyaga 12,2 million chet el fuqarosi kirgan bo‘lsa, 2024-yilda bu ko‘rsatkich 13 millionni tashkil qilgan.
Migratsion qoidalarning qat'iylashuvi bu o‘zgarishlarga ta’sir qilgan. Masalan, 2025-yil yanvaridan boshlab vizasiz mamlakatlar fuqarolari Rossiyada bir yil davomida faqat 90 kun qolishlari mumkin bo‘ladi.
Ilgari esa ular bir yilning har olti oyida 90 kun qolish huquqiga ega edilar. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, bu o‘zgarishlar chet elliklarning Rossiyaga borish imkoniyatlarini cheklamoqda.
Shu sababli ko‘pchilik ishlash uchun patent sotib olishga majbur bo‘lmoqda. Bu holat migrantlar soni ko‘payganini ko‘rsatadi.

Путешествия узбеков в Россию сократились, деловые поездки лидируют
В третьем квартале 2025 года количество визитов граждан Узбекистана в Россию составило 711 тысяч. Об этом сообщает Zamin.uz.
По этому показателю Россия заняла второе место среди иностранных граждан по числу визитов. Об этом сообщает издание "Коммерсант".
Для сравнения, в аналогичный период 2024 года количество визитов узбекистанцев составляло 836 тысяч. Среди целей поездок граждан Узбекистана в Россию наибольшей популярностью пользовалась работа, этот показатель составил 413 тысяч.
Наибольшее количество визитов в Россию совершили граждане Казахстана — 975 тысяч раз. Казахстанцы в основном указывали цель "личный визит".
Третье место заняли граждане Китая, которые посетили Россию 631 тысячу раз. За девять месяцев 2025 года в Россию въехали 12,2 миллиона иностранных граждан, тогда как в 2024 году этот показатель составлял 13 миллионов.
Ужесточение миграционных правил повлияло на эти изменения. Например, с января 2025 года граждане безвизовых стран могут находиться в России не более 90 дней в течение одного года.
Ранее они имели право находиться 90 дней в течение каждых шести месяцев года. По мнению специалистов, эти изменения ограничивают возможности иностранцев посещать Россию.
По этой причине многие вынуждены приобретать патенты для работы. Это свидетельствует о росте числа мигрантов.