Qozog‘istonda bloger Mellstroy qidiruvga berildi
Qozog‘istonda taniqli bloger va internet yulduzi Mellstroy (Andrey Burim) yana jamoatchilik e’tiborida. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Moliyaviy monitoring agentligi tomonidan Belarus fuqarosi Mellstroyga nisbatan rasman qidiruv e’lon qilindi. Bu haqda mahalliy nashrlar davlat portali ma’lumotlariga asoslanib xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, qidiruv 15-noyabr kuni Ostonada ro‘yxatga olingan. Tergov ishlari iqtisodiy jinoyatlar bo‘limi tomonidan olib borilmoqda.
Ammo Mellstroy nima sababdan qidiruvga berilgani borasida rasmiy ma’lumot berilmagan. Bu holat voqeaga bo‘lgan qiziqishni yanada oshirmoqda.
Mellstroy atrofidagi mojaro va muammolar oxirgi yillarda ko‘payib bormoqda. 2024-yil boshida u Rossiyada ham qidiruvga olingan edi.
Belarusda esa unga harbiy xizmatdan bo‘yin tovlash bo‘yicha jinoyat ishi ochilgan. Shuningdek, 2025-yilning noyabrida Belarus hukumati Mellstroyga tegishli barcha kanallar va logotiplarni ekstremistik deb e’lon qildi.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, bloger internetda noqonuniy harakatlarga undovchi videolar yaratgan va buning uchun mukofotlar taklif qilgan. Bu chaqiriqlar mamlakatda bezorilik va tartibbuzarlik holatlariga sabab bo‘lgan.
Mellstroy o‘z faoliyati davomida ko‘p marta janjallar va shov-shuvli voqealar markazida bo‘lgan. U tomoshabinlardan mablag‘ yig‘ish maqsadida xavfli kontent yaratgan.
2020-yilda bloger jonli efirda model Alena Yefremovaga nisbatan qilgan qilmishi uchun uzr so‘rashga va moddiy kompensatsiya to‘lashga majbur bo‘lgan edi. Hozircha Mellstroyga nisbatan e’lon qilingan qidiruvning aniq sabablari oshkor qilinmadi.

В Казахстане блогер Mellstroy объявлен в розыск
В Казахстане известный блогер и интернет-звезда Mellstroy (Андрей Бурим) снова привлекает внимание общественности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Агентство финансового мониторинга официально объявило в розыск гражданина Беларуси Mellstroy. Об этом сообщили местные издания, ссылаясь на данные государственного портала.
По информации, розыск был зарегистрирован 15 ноября в Астане. Следственные действия ведет отдел по экономическим преступлениям.
Однако официальной информации о причинах объявления розыска Mellstroy не предоставлено. Эта ситуация еще больше усиливает интерес к событию.
Конфликты и проблемы вокруг Mellstroy в последние годы участились. В начале 2024 года он также был объявлен в розыск в России.
В Беларуси против него было возбуждено уголовное дело за уклонение от военной службы. Кроме того, в ноябре 2025 года правительство Беларуси объявило все каналы и логотипы, принадлежащие Mellstroy, экстремистскими.
По данным следствия, блогер создавал в интернете видеоролики, призывающие к незаконным действиям, и предлагал за это вознаграждения. Эти призывы стали причиной беспорядков и нарушений общественного порядка в стране.
Mellstroy неоднократно оказывался в центре скандалов и громких событий в ходе своей деятельности. Он создавал опасный контент с целью сбора средств от зрителей.
В 2020 году блогер был вынужден извиниться и выплатить материальную компенсацию модели Алене Ефремовой за поступок, совершенный в прямом эфире. Пока точные причины объявленного розыска Mellstroy не раскрыты.