Orolni tiklash uchun Sibir suvlarini yo‘naltirish taklif qilindi
Bu safar Sibir daryolaridan O‘zbekiston va Qozog‘iston hududlariga suv yo‘naltirish loyihasi taklif etilmoqda. Rossiya Fanlar akademiyasi Suv muammolari instituti direktori Viktor Danilov-Danilyanning ma’lum qilishicha, loyiha oktabr oyida o‘tgan “Quruqlik suv resurslari” ilmiy kengashi yig‘ilishida ko‘rib chiqilgan.
Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, Sibir daryolarining bir qismini O‘zbekiston va Qozog‘iston chegarasidagi qurigan Orol dengizi havzasiga yo‘naltirish mumkin. Ushbu tashabbus Markaziy Osiyo mintaqasida suv taqchilligini kamaytirish va ekologik muvozanatni tiklashga qaratilgan.
Bundan tashqari, Pechora va Severnaya Dvina daryolarining suvini Volga havzasi orqali Priazovye hududiga yo‘naltirish g‘oyasi ham ilgari surilmoqda. Viktor Danilov-Danilyan ushbu loyihalar Rossiyaning suv resurslari siyosatini shakllantirish va ularni qayta taqsimlash imkoniyatlarini o‘rganishga xizmat qilishini ta’kidladi.
Ushbu masalalar Rossiyada ekologik barqarorlikni ta’minlash va mintaqaviy suv muammolarini hal etishga qaratilgan yirik tashabbus sifatida ko‘rilmoqda. Mazkur loyiha mintaqaviy hamkorlik va suv resurslaridan oqilona foydalanish masalasini yanada dolzarb qiladi.

Для восстановления Арала предложено направить сибирские воды
Российские научные круги вновь начали обсуждать вопрос восстановления Аральского моря. Об этом сообщает Zamin.uz.
На этот раз предлагается проект направления воды с сибирских рек в территории Узбекистана и Казахстана. По словам директора Института водных проблем Российской академии наук Виктора Данилова-Данильяна, проект рассматривался на заседании научного совета «Сухопутные водные ресурсы», прошедшем в октябре.
По мнению специалистов, часть сибирских рек можно направить в высохший бассейн Аральского моря на границе Узбекистана и Казахстана. Эта инициатива направлена на снижение дефицита воды и восстановление экологического баланса в регионе Центральной Азии.
Кроме того, выдвигается идея направления воды рек Печора и Северная Двина через бассейн Волги в Приазовский регион. Виктор Данилов-Данильян подчеркнул, что эти проекты служат изучению возможностей формирования политики водных ресурсов России и их перераспределения.
Эти вопросы рассматриваются в России как крупная инициатива по обеспечению экологической устойчивости и решению региональных водных проблем. Данный проект делает вопрос регионального сотрудничества и рационального использования водных ресурсов еще более актуальным.