Pokrovsk: Urush texnologiyalar va strategiyalar sinovida
Donetsk viloyatidagi Pokrovsk shahri Rossiya qo‘shinlarining doimiy bosimi ostida qolmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu hudud Ukraina qarshiligining yangi ramziga aylanib bormoqda. Baxmut janglaridagi kabi kuchli qarshilik Rossiya qo‘shinlari tomonidan oxirgi marta 2022–2023-yillarda kuzatilgan edi.
Pokrovskdagi janglar esa 2024-yil oxiridan buyon davom etmoqda. 2025-yil noyabr oyiga kelib, Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy vaziyatning murakkablashganini tan olib, zarurat tug‘ilsa, shaharni tark etish ehtimoli haqida ochiq gapirdi.
Pokrovskdagi janglar bir qancha o‘ziga xosliklarga ega. CNN xabariga ko‘ra, Rossiya oxirgi ikki yilda to‘plangan tajribadan kelib chiqib, jangovar taktikalarni o‘zgartirgan.
Endilikda uzoq masofadan boshqariladigan dronlar keng qo‘llanilmoqda. Bu esa front chizig‘ining har ikki tomonida ham xavfni oshirib, har qanday oldinga qadamni deyarli imkonsiz holga keltirmoqda.
Rossiya qo‘shinlari avvalgidek tank yoki zirhli texnikadan foydalanish o‘rniga, mopedlar, kvadrosikllar va yengil harakatlanuvchi vositalar bilan jang olib bormoqda. Pokrovsk mudofaasida qatnashayotgan ukrain jangchilarining aytishicha, bu usul dastlab g‘ayritabiiy tuyulgan, ammo dron zarbalari ostida ushbu taktikaning samaradorligi tezda tushunilgan.
Shahar ichidagi eng katta muammolardan biri yaradorlarni evakuatsiya qilishning deyarli imkonsizligidir. Ukrain shifokorlarining ma’lumotiga ko‘ra, Pokrovskka yaqinlashish juda xavfli, chunki har daqiqada dronlar hujumga tayyor turadi.
Yaradorlar shifokorlarga yetguncha ahvoli yanada og‘irlashadi. Baxmut janglarida Rossiya tomonidan qo‘llanilgan “to‘lqinboz hujumlar” o‘rniga Pokrovskda kichik guruhlar bilan tezkor hujumlar amalga oshirilmoqda.
Endi hujumchi guruhlar soni besh-sakkiz kishidan emas, uch kishidan iborat bo‘ladi. Ukrain jangchilari bunday guruhlarni kuzatish va yo‘q qilish juda murakkab ekanini ta’kidlamoqda.
Hatto kichik guruhlarning ikki nafari yo‘q qilinsa ham, uchinchi jangchi vazifani bajarishga intiladi. Vashingtondagi Urushni o‘rganish instituti tahlilchisi Meyson Klarkning fikricha, Rossiya bu usulni yangi strategiya sifatida qabul qilgan.
Hujumning past sur’atda kechishi ularga muammo emas, asosiy maqsad — doimiy bosim orqali Ukraina qo‘shinlarini charchatish. Pokrovskdagi vaziyat shuni ko‘rsatmoqdaki, urush texnologiyalar va kichik manevr guruhlari o‘rtasidagi qarama-qarshilikka aylanmoqda.
Ukraina uchun asosiy muammo esa cheklangan resurslar bilan uzluksiz zarbalarga bardosh berishdan iborat bo‘lib qolmoqda.

Покровск: Испытание военными технологиями и стратегиями
Город Покровск в Донецкой области находится под постоянным давлением российских войск. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот регион становится новым символом украинского сопротивления. Сильное сопротивление, подобное боям за Бахмут, в последний раз наблюдалось российскими войсками в 2022–2023 годах.
Бои в Покровске продолжаются с конца 2024 года. К ноябрю 2025 года президент Украины Владимир Зеленский признал усложнение ситуации и открыто заявил о возможности эвакуации города при необходимости.
Бои в Покровске имеют ряд особенностей. По данным CNN, Россия изменила боевые тактики, опираясь на опыт последних двух лет.
Теперь широко применяются беспилотники с дистанционным управлением. Это увеличивает опасность с обеих сторон фронта и делает практически невозможным любое продвижение вперед.
Российские войска вместо использования танков и бронетехники ведут бой с помощью мопедов, квадроциклов и легких мобильных средств. Украинские бойцы, участвующие в обороне Покровска, отмечают, что этот метод сначала казался необычным, но под ударами дронов эффективность тактики быстро стала очевидной.
Одна из главных проблем внутри города — почти невозможная эвакуация раненых. По данным украинских врачей, приближаться к Покровску очень опасно, так как дроны готовы к атаке в любой момент.
Состояние раненых ухудшается до тех пор, пока они не попадают к медикам. Вместо «волновых атак», применявшихся Россией в боях за Бахмут, в Покровске осуществляются быстрые атаки малыми группами.
Теперь атакующие группы состоят не из пяти-восьми человек, а из трех. Украинские бойцы подчеркивают, что отслеживать и уничтожать такие группы очень сложно.
Даже если двое из небольшой группы уничтожены, третий боец стремится выполнить задачу. По мнению аналитика Института изучения войны в Вашингтоне Мейсона Кларка, Россия приняла этот метод как новую стратегию.
Медленный темп атаки для них не проблема, главная цель — утомить украинские войска постоянным давлением. Ситуация в Покровске показывает, что война превращается в противостояние между технологиями и малыми маневренными группами.