Birlashgan Qirollik Afrikaning uch davlati — Angola, Namibiya va Kongo Demokratik Respublikasi fuqarolariga viza berishni to‘xtatishi mumkin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda The Times nashri Britaniya Ichki ishlar vazirligidagi manbalarga asoslanib xabar berdi. Ushbu qarorning asosiy sababi mazkur davlatlarning fuqarolarini qaytarib olishdan bosh tortishi bilan bog‘liq.
Ma’lum bo‘lishicha, so‘nggi yillarda Buyuk Britaniyaga noqonuniy ravishda kirgan 4 mingga yaqin fuqaro deportatsiya qilinishi kerak edi. Ammo ushbu mamlakatlar rasmiy London bilan hamkorlik qilishni rad etgan.
Bu esa Britaniya hukumatining noroziligiga sabab bo‘lgan. Britaniya Ichki ishlar vazirligi 13-noyabr kuni ushbu mamlakatlarning Londondagi elchixonalariga ogohlantirish yuborgan.
Ogohlantirishga ko‘ra, agar bir oy ichida deportatsiya masalasida faol hamkorlik boshlanmasa, viza cheklovlari joriy etiladi. Dastlab, bu choralar diplomatik xodimlar va imtiyozli shaxslar uchun tezkor viza olish imkoniyatini bekor qilish shaklida amalga oshiriladi.
Bundan buyon ular oddiy tartibda murojaat qilib, navbat kutishlariga to‘g‘ri keladi. Keyingi bosqichda esa ushbu davlatlar fuqarolariga to‘liq viza taqiqi qo‘yilishi ham ehtimoldan xoli emas.
Ushbu chora AQShning Tramp ma’muriyati davridagi viza siyosatini eslatadi. Manbalarga ko‘ra, bu jarayon faqatgina Afrika davlatlari bilan cheklanib qolmasligi mumkin.
Kelgusida Hindiston, Pokiston, Nigeriya, Bangladesh, Somali va Gabon kabi o‘z fuqarolarini qaytarishni istamaydigan davlatlar ham “qora ro‘yxat”ga kiritilishi ehtimoli mavjud.

Великобритания может ввести визовые ограничения для трёх африканских стран
Великобритания может прекратить выдачу виз гражданам трёх африканских стран — Анголы, Намибии и Демократической Республики Конго. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание The Times со ссылкой на источники в Министерстве внутренних дел Великобритании. Основной причиной данного решения является отказ этих стран принимать обратно своих граждан.
Известно, что за последние годы около 4 тысяч человек, незаконно прибывших в Великобританию, должны были быть депортированы. Однако эти страны отказались сотрудничать с официальным Лондоном.
Это вызвало недовольство правительства Великобритании. Министерство внутренних дел Великобритании 13 ноября направило предупреждение посольствам этих стран в Лондоне.
Согласно предупреждению, если в течение месяца не начнётся активное сотрудничество по вопросам депортации, будут введены визовые ограничения. В первую очередь эти меры коснутся отмены возможности быстрого получения виз для дипломатических сотрудников и лиц с привилегиями.
Отныне им придётся подавать заявки по обычной процедуре и ждать своей очереди. На следующем этапе возможно полное введение визового запрета для граждан этих стран.
Эта мера напоминает визовую политику администрации Трампа в США. По данным источников, этот процесс может не ограничиться только африканскими странами.
В будущем в «чёрный список» могут попасть также такие страны, как Индия, Пакистан, Нигерия, Бангладеш, Сомали и Габон, которые не желают принимать обратно своих граждан.