Bangladeshda sobiq bosh vazirga sirtdan o‘lim jazosi berildi
Bangladeshda sobiq bosh vazir Sheikh Hasina sirtdan o‘lim jazosiga hukm qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hukm Hasinaning 2024-yil avgustida mamlakatni tark etib, Hindistonda yashayotganligi sababli sirtdan chiqarilgan. Sud uni talabalar qo‘zg‘olonini bostirishga buyruq berishda aybdor deb topdi.
Mazkur qo‘zg‘olon davomida ko‘plab odamlar halok bo‘lgan. Hukm e’lon qilingach, sud zalida olqishlar eshitildi.
Halok bo‘lganlarning oilalari sud qarorini qo‘llab-quvvatladi. Tashqarida esa ayrim odamlar bu xabarni eshitib ibodat qilishdi.
Sheikh Hasina sud qarorini “soxta” deb atab, uni tan olmasligini ma’lum qildi. Nobel mukofoti sohibi Muhammad Yunus boshchiligidagi vaqtinchalik hukumat bu hukmni “tarixiy” deb baholadi va fuqarolarni tinchlikni saqlashga chaqirdi.
Bangladesh hukumati Hindistondan Hasina hamda sobiq ichki ishlar vaziri Asaduzzaman Xon Kamalni ekstraditsiya qilishni talab qildi. Kamal ham o‘lim jazosiga hukm qilingan.
Hindiston ushbu masalani ko‘rib chiqayotganini va muloqot olib borilayotganini bildirdi, biroq tafsilotlarni oshkor qilmadi. Dushanba kuni poytaxt Dhakada namoyishchilar va politsiya o‘rtasida to‘qnashuvlar yuz berdi.
Namoyishchilar Hasinaning otasiga tegishli bo‘lgan va avval qisman vayron qilingan uyni butunlay buzishni talab qilishdi. Poytaxtda xavfsizlik choralari kuchaytirilib, hukumat binolari va sud atrofida politsiya hamda harbiylar joylashtirildi.
Ushbu qaror Xalqaro jinoyatlar tribunali tomonidan chiqilgan bo‘lib, fevral oyida o‘tadigan saylovlar oldidan e’lon qilindi. Hasinaning o‘g‘li esa agar “Avami lig” partiyasi saylovlarda ishtirok etish huquqidan mahrum qilinsa, mamlakatda zo‘ravonliklar yuz berishi mumkinligi haqida ogohlantirdi.
BMT ma’lumotlariga ko‘ra, o‘tgan yilning iyul va avgust oylaridagi namoyishlar davomida 1 400 kishi halok bo‘lgan, minglab odamlar jarohat olgan. Halok bo‘lganlarning aksariyati xavfsizlik kuchlari tomonidan o‘q otish natijasida vafot etgan.

В Бангладеш бывшему премьер-министру вынесен смертный приговор заочно
В Бангладеш бывший премьер-министр Шейх Хасина была приговорена к смертной казни заочно. Об этом сообщил Zamin.uz.
Этот приговор был вынесен заочно, поскольку Хасина в августе 2024 года покинула страну и проживает в Индии. Суд признал её виновной в приказе подавить студенческие волнения.
Во время этих волнений погибло множество людей. После оглашения приговора в зале суда раздались аплодисменты.
Семьи погибших поддержали решение суда. На улице некоторые люди, услышав эту новость, начали молиться.
Шейх Хасина назвала судебное решение «фальшивым» и заявила, что не признаёт его. Временное правительство под руководством лауреата Нобелевской премии Мухаммада Юнуса оценило этот приговор как «исторический» и призвало граждан сохранять мир.
Правительство Бангладеш потребовало от Индии экстрадиции Хасины и бывшего министра внутренних дел Асадуззамана Хона Камала. Камал также был приговорён к смертной казни.
Индия сообщила, что рассматривает этот вопрос и ведёт переговоры, но не раскрыла подробностей. В понедельник в столице Дакке произошли столкновения между демонстрантами и полицией.
Демонстранты потребовали полностью снести дом, принадлежащий отцу Хасины, который ранее был частично разрушен. В столице были усилены меры безопасности, полиция и военные были размещены вокруг правительственных зданий и судов.
Это решение было вынесено Международным уголовным судом и объявлено перед выборами, которые пройдут в феврале. Сын Хасины предупредил, что если партия «Авами лиг» будет лишена права участвовать в выборах, в стране могут начаться насилия.
По данным ООН, во время протестов в июле и августе прошлого года погибло 1400 человек, тысячи получили ранения. Большинство погибших умерли от огнестрельных ранений, нанесённых силами безопасности.