Xitoy tashqi ishlar vaziri O‘zbekistonga tashrif buyuradi
Xitoy tashqi ishlar vaziri Van I 19-22-noyabr kunlari O‘zbekiston, Qozog‘iston va Qirg‘izistonga rasmiy tashrif amalga oshiradi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Xitoyning CGTN telekanali xabar berdi. Ma’lum qilinishicha, Van I mazkur mamlakatlarning tashqi ishlar vazirlarining taklifiga binoan Markaziy Osiyoga tashrif buyurmoqda.
Tashrif davomida tomonlar o‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalarini muhokama qilishadi. Shu bilan birga, mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga ega masalalar bo‘yicha fikr almashuvlar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Xitoy tashqi ishlar vazirligi bayonotiga ko‘ra, mazkur tashrif Markaziy Osiyo-Xitoy ikkinchi sammitida qabul qilingan qarorlarni bajarish va Xitoy rahbari Si Szinpin hamda uch davlat prezidentlari o‘rtasida erishilgan kelishuvlarni amaliyotga tatbiq etish imkonini beradi. Shuningdek, Shavkat Mirziyoyev rahbarligida O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi strategik hamkorlik yangi bosqichga ko‘tarilgani alohida ta’kidlanmoqda.
Ta’kidlash joizki, Xitoy 2023-yilning dastlabki to‘qqiz oyida O‘zbekistonning eng yirik savdo sherigiga aylangan. Ikki davlat o‘rtasidagi savdo aylanmasi 11,4 milliard AQSh dollaridan oshgan.

Министр иностранных дел Китая посетит Узбекистан
Министр иностранных дел Китая Ван И с 19 по 22 ноября совершит официальный визит в Узбекистан, Казахстан и Кыргызстан. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает китайский телеканал CGTN. Как сообщается, Ван И посещает Центральную Азию по приглашению министров иностранных дел этих стран.
Во время визита стороны обсудят вопросы дальнейшего развития взаимного сотрудничества. Также планируется обмен мнениями по вопросам регионального и международного значения.
По заявлению Министерства иностранных дел Китая, этот визит позволит выполнить решения, принятые на Втором саммите Центральная Азия — Китай, а также реализовать договоренности, достигнутые между лидером Китая Си Цзиньпином и президентами трех стран. Кроме того, особо отмечается, что под руководством Шавката Мирзиёева стратегическое партнерство между Узбекистаном и Китаем вышло на новый уровень.
Стоит отметить, что Китай стал крупнейшим торговым партнером Узбекистана за первые девять месяцев 2023 года. Торговый оборот между двумя странами превысил 11,4 миллиарда долларов США.