Buyuk Britaniya Mudofaa vazirligi harbiy xizmatchilar uchun yangi xavfsizlik qoidalarini joriy qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda harbiy xizmatchilarga o‘z avtomobillarida rasmiy yoki maxfiy mavzularni muhokama qilish qat’iyan taqiqlanadi. Bu haqda Daily Mail nashri xabar berdi.
Mazkur qaror Xitoy tomonidan olib borilishi mumkin bo‘lgan josuslik faoliyati va tinglash qurilmalari orqali ma’lumotlar o‘g‘irlanishi xavfi sababli qabul qilingan. Mutaxassislarning fikricha, ayrim zamonaviy avtomobillar, ayniqsa, Xitoyda ishlab chiqarilgan modellarda mikrofon, kamera va internetga ulangan sensorlar mavjud bo‘lib, ular orqali suhbatlar yozib olinishi yoki uzatilishi xavfi bor.
Britaniya armiyasining xizmat avtomobillarida endilikda maxsus ogohlantiruvchi stikerlar o‘rnatilgan. Ushbu stikerlarda “Avtomobilda rasmiy ma’lumotlarni muhokama qilishdan saqlaning” degan yozuv mavjud.
Ushbu chora harbiy sirlarni himoya qilish va axborot xavfsizligi madaniyatini kuchaytirish maqsadida joriy etilgan. So‘nggi yillarda Britaniya hukumati Xitoy kompaniyalariga nisbatan axborot xavfsizligi choralarini kuchaytirdi.
Masalan, ilgari Huawei kompaniyasining uskunalaridan 5G tarmoqlarida foydalanish cheklangan edi. Bu kabi xavfsizlik choralari mamlakat axborot tizimlarini himoya qilishga qaratilgan.

Британским военным запретили вести секретные разговоры в автомобиле
Министерство обороны Великобритании ввело новые правила безопасности для военнослужащих. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь военнослужащим строго запрещено обсуждать официальные или секретные темы в своих автомобилях. Об этом сообщает издание Daily Mail.
Это решение принято из-за риска шпионажа со стороны Китая и возможности кражи информации через прослушивающие устройства. По мнению специалистов, некоторые современные автомобили, особенно модели, произведённые в Китае, оснащены микрофонами, камерами и сенсорами с доступом в интернет, через которые разговоры могут записываться или передаваться.
В служебных автомобилях британской армии теперь установлены специальные предупреждающие наклейки. На этих наклейках написано: «Избегайте обсуждения официальной информации в автомобиле».
Эта мера введена с целью защиты военных тайн и укрепления культуры информационной безопасности. В последние годы правительство Великобритании усилило меры информационной безопасности в отношении китайских компаний.
Например, ранее использование оборудования компании Huawei в сетях 5G было ограничено. Такие меры безопасности направлены на защиту информационных систем страны.