Ukrainada so‘nggi kunlarda havo hujumlari yana kuchayib, mamlakatning turli hududlariga Rossiya tomonidan raketa va dronlar yordamida zarbalar berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu hujumlar natijasida tinch aholi orasida jiddiy talofatlar kuzatilmoqda. Xarkiv viloyatidagi Berestin shahri eng ko‘p zarar ko‘rgan hududlardan biri bo‘ldi.
Viloyat harbiy ma’muriyati rahbari Oleg Sinegubovning so‘zlariga ko‘ra, raketa zarbasi oqibatida 17 yoshli qiz vafot etgan, yana 9 kishi jarohat olgan. Ularning yetti nafari kasalxonaga yotqizilgan, ikki nafarda esa kuchli stress holati qayd etilgan.
Hududda xavotir va tashvish kuchaymoqda. Dnipro shahrida ham tinchlik buzildi.
Rossiya dronlari vokzal hududiga zarba berib, bir nechta poyezd qatnovining kechikishiga sabab bo‘ldi. Portlash natijasida vokzal oynalari sinib, shaharning ayrim qismlari elektr ta’minotisiz qoldi.
Shuningdek, “Ukrazaliznitsya” ma’lumotiga ko‘ra, mintaqaviy ommaviy axborot vositalari, jumladan, “Suspilne” telekanali va Ukraina radiosi binolari ham zarar ko‘rgan. Boshqa tomondan, Rossiya nazoratidagi Donetsk Xalq Respublikasi (“DXR”) rahbari Denis Pushilin Ukraina armiyasi Zuyevsk va Starobeshevo issiqlik elektr stansiyalariga hujum qilganini ma’lum qildi.
Bu hujumlar natijasida bir qator aholi punktlari elektr ta’minotisiz qolgan. Zugres va Ilovaysk kabi shaharlarda elektr uzilishi va kommunal xizmatlarning to‘xtab qolishi aholi hayotini yanada murakkablashtirmoqda.
Shuningdek, “DXR” hududidagi boshqa shaharlarda ham Ukraina dronlarining zarbalari oqibatida elektr ta’minotida uzilishlar kuzatilmoqda. Donesk, Makeevka, Gorlovka va Yasinovataya shaharlarida yarim millionga yaqin aholi yorug‘liksiz qolgan.
Elektr ta’minoti qisman tiklangan bo‘lsa-da, rejali o‘chirishlar davom etishi mumkinligi aytilmoqda. Ukrainadagi elektr infratuzilmasiga qaratilgan hujumlar aholining kundalik hayotiga sezilarli darajada ta’sir ko‘rsatmoqda.
Har bir zarba nafaqat strategik inshootlarga, balki tinch aholining xavfsizligi va ruhiy barqarorligiga ham jiddiy zarar yetkazmoqda. Bu hujumlar urushning qanchalik ayovsiz ekanini yana bir bor ochib bermoqda.

В Украине воздушные удары нанесли ущерб мирному населению
В последние дни в Украине усилились воздушные удары, и Россия нанесла удары ракетами и дронами по различным регионам страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате этих атак среди мирного населения наблюдаются серьёзные потери. Город Берестин в Харьковской области стал одним из наиболее пострадавших регионов.
По словам главы военной администрации области Олега Синегубова, в результате ракетного удара погибла 17-летняя девушка, ещё 9 человек получили ранения. Семеро из них были госпитализированы, у двоих зафиксированы сильные стрессовые состояния.
В регионе растёт тревога и беспокойство. В городе Днепр также нарушен мир.
Российские дроны нанесли удар по территории вокзала, что вызвало задержки в движении нескольких поездов. В результате взрыва были разбиты окна вокзала, а некоторые районы города остались без электроснабжения.
Кроме того, согласно информации «Укрзализницы», пострадали здания региональных средств массовой информации, в том числе телеканал «Суспильне» и радиостанция Украины. С другой стороны, глава Донецкой Народной Республики («ДНР») Денис Пушилин сообщил, что украинская армия атаковала теплоэлектростанции в Зуевке и Старобешево.
В результате этих атак ряд населённых пунктов остался без электроснабжения. В таких городах, как Зугрэс и Иловайск, отключение электроэнергии и коммунальных услуг усложняет жизнь населения.
Также в других городах на территории «ДНР» наблюдаются перебои с электроснабжением из-за ударов украинских дронов. В Донецке, Макеевке, Горловке и Ясиноватой около полумиллиона человек остались без света.
Хотя электроснабжение частично восстановлено, возможно продолжение плановых отключений. Атаки на электроинфраструктуру в Украине значительно влияют на повседневную жизнь населения.
Каждый удар наносит серьёзный ущерб не только стратегическим объектам, но и безопасности и психологическому состоянию мирных жителей. Эти атаки вновь показывают, насколько жестока война.