AQShda qidiruvdagi o‘zbekistonlik hibsga olindi
U O‘zbekistonda terrorchilik tashkilotida ishtirok etganlikda ayblanib, qidiruvga berilgan edi. Bozorov 9-noyabr kuni Kanzas shtatida AQSh immigratsiya va bojxona nazorati (ICE) xodimlari tomonidan hibsga olindi.
Ushbu paytda u yuk mashinasi haydovchisi sifatida faoliyat yuritayotgan edi. O‘zbekiston rasmiylariga ko‘ra, Bozorov internetda jihodga chaqiruvchi materiallarni tarqatgan va terrorchilik guruhlari uchun odam yollashda ayblangan.
Toshkent sudi uning hibsga olinishi uchun 2022 yilda order bergan edi. AQSh huquqni muhofaza qilish organlarining ma’lumotiga ko‘ra, Bozorov 2023 yil fevral oyida AQSh chegarasini noqonuniy ravishda kesib o‘tgan.
Chegara xizmati xodimlari uni ushlagan, ammo keyinchalik qo‘yib yuborilgan. 2024 yilda esa u AQShda ishlash uchun ruxsatnoma olgan va Pensilvaniya shtatida tijoriy haydovchilik guvohnomasini qo‘lga kiritgan.

В США задержан разыскиваемый узбек
Он был объявлен в розыск по обвинению в участии в террористической организации в Узбекистане. Бозоров был задержан 9 ноября в штате Канзас сотрудниками Иммиграционной и таможенной службы США (ICE).
В это время он работал водителем грузовика. По данным узбекских властей, Бозоров распространял в интернете материалы, призывающие к джихаду, и обвиняется в вербовке людей для террористических группировок.
Ташкентский суд выдал ордер на его арест в 2022 году. По информации правоохранительных органов США, Бозоров незаконно пересек границу США в феврале 2023 года.
Сотрудники пограничной службы задержали его, но позже отпустили. В 2024 году он получил разрешение на работу в США и получил коммерческое водительское удостоверение в штате Пенсильвания.