Saratov viloyatida mehnat patenti uchun oylik to‘lov miqdori 2026 yilda 9,4 ming rublni (taxminan 1,4 million so‘m) tashkil etishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda "Kommersant" nashri xabar berdi. Hududiy mehnat vazirining o‘rinbosari Natalya Mixaylovaning ta’kidlashicha, patent narxi viloyatdagi o‘rtacha ish haqi prognozlariga asoslanib belgilangan.
2026 yil uchun barcha kasblar uchun yagona koeffitsiyent 2,8 miqdorida belgilanishi taklif qilingan. Mazkur qaror mahalliy deputatlar o‘rtasida muhokamalarga sabab bo‘ldi.
Ularning fikricha, past patent narxi ish beruvchilarga foyda keltirishi mumkin, biroq bu mahalliy aholining manfaatlariga zid bo‘lishi mumkin. Hukumat vakillari esa mazkur masalaga izoh berib, Rossiyaning ko‘plab hududlarida biznesni qo‘llab-quvvatlash maqsadida patent narxi 10 ming rublgacha belgilanganini ta’kidladi.
Bu qaror iqtisodiyotni rivojlantirish va tadbirkorlikni rag‘batlantirish maqsadida qabul qilinayotganini bildirishdi.

В Саратове ожидается повышение стоимости патента на работу
В Саратовской области ожидается, что ежемесячный платеж за трудовой патент в 2026 году составит 9,4 тысячи рублей (примерно 1,4 миллиона сум). Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание "Коммерсант". По словам заместителя регионального министра труда Натальи Михайловой, цена патента установлена на основе прогнозов средней заработной платы в регионе.
Для 2026 года предложено установить единый коэффициент 2,8 для всех профессий. Это решение вызвало обсуждения среди местных депутатов.
По их мнению, низкая цена патента может принести выгоду работодателям, но при этом может противоречить интересам местного населения. Представители правительства, комментируя этот вопрос, подчеркнули, что в целях поддержки бизнеса во многих регионах России цена патента установлена до 10 тысяч рублей.
Отмечается, что это решение принимается с целью развития экономики и стимулирования предпринимательства.