Trampning Meksika va Venesuela bo‘yicha keskin bayonotlari
AQSh prezidenti Donald Tramp Vashingtonda o‘tkazilgan navbatdagi matbuot anjumanida xalqaro e’tibor markaziga qayta chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U Meksika va Venesuela bo‘yicha bildirgan keskin bayonotlari tufayli nafaqat siyosiy doiralar, balki mintaqadagi vaziyatni kuzatayotgan barcha tomonlarda qizg‘in muhokamalarga sabab bo‘ldi. Trampning ta’kidlashicha, Meksika hududida narkotrafikka qarshi kurash yetarlicha samara bermayapti.
U zarurat tug‘ilsa, narkotik oqimini to‘xtatish uchun Meksika hududiga harbiy zarba berish ehtimolini inkor etmadi. Prezident bu borada AQSh narkotik aylanmasini cheklash uchun “kerak bo‘lgan barcha choralarni ko‘rishga” tayyor ekanini aytdi.
Trampning fikricha, bunday operatsiyalar millionlab odamlarning hayotini saqlab qolishga yordam beradi. Shu bilan birga, Karib mintaqasida AQSh harbiy mavjudligining kuchayishi ham turli bahs-munozaralarga sabab bo‘lmoqda.
Avgust oyidan buyon AQSh harbiy kemalari Lotin Amerikasidagi narkotrafikka qarshi kurash maqsadida doimiy patrul olib boryapti. Bu esa ayrim davlatlarda xavotir uyg‘otsa, boshqalarda siyosiy tortishuvlarni kuchaytirdi.
Tramp Venesuela borasida ham keskin fikr bildirdi. U zarurat tug‘ilsa, AQSh qo‘shinlari Venesuela hududiga kirishi mumkinligini aytdi va bu borada hech qanday variant istisno qilinmasligini ta’kidladi.
Shuningdek, Tramp Venesuela prezidenti Nikolas Maduro rejimini minglab venesuelaliklarni, jumladan, turma mahbuslarini AQShga yuborishda aybladi. Bu bayonotdan so‘ng, Venesuela prezidenti Nikolas Maduro diplomatik muloqotga tayyor ekanini bildirgan holda, AQSh bilan yuzma-yuz uchrashuv o‘tkazishga chaqirdi.
Biroq Maduro Vashingtonning siyosatini tanqid qilib, AQSh Karakasda hokimiyatni almashtirishga urinayotganini qayd etdi. Trinidad va Tobago hukumati esa o‘z pozitsiyasini aniq bildirdi: ular hech qachon o‘z hududini Venesuelaga qarshi harbiy zarbalar uchun taqdim etmasliklarini e’lon qildi.
Shuningdek, AQSh bu borada rasmiy so‘rov bilan murojaat qilmaganini ham ma’lum qildi. Shu bilan birga, mintaqada o‘tkazilayotgan Amerika harbiy mashg‘ulotlari turli davlatlarda turlicha munosabatlarga sabab bo‘lmoqda.
AQSh Venesuela rahbariyatini narkokartellar bilan aloqadorlikda ayblayotgan bo‘lsa-da, Maduro bunday da’volarni qat’iyan rad etmoqda. Shu bilan birga, sentyabr oyidan beri AQSh harbiylari xalqaro suvlarda narkotik tashishda gumon qilingan kemalarga qarshi harbiy operatsiyalar o‘tkazib kelmoqda.
Natijada, kamida 80 dan ortiq odam halok bo‘lgani aytilmoqda. Mintaqadagi vaziyat tobora murakkablashib borayotgan bir paytda, Trampning har bir bayonoti yangi siyosiy muhokamalarga zamin yaratmoqda.
Mutaxassislar esa narkotrafik, migratsiya va xavfsizlik masalalarini hal qilishda muloqotning muhimligini ta’kidlashmoqda.

Резкие заявления Трампа по Мексике и Венесуэле
Президент США Дональд Трамп вновь оказался в центре международного внимания на очередной пресс-конференции в Вашингтоне. Об этом сообщает Zamin.uz.
Его резкие заявления по Мексике и Венесуэле вызвали оживленные обсуждения не только в политических кругах, но и среди всех сторон, следящих за ситуацией в регионе. По словам Трампа, борьба с наркотрафиком на территории Мексики не приносит достаточных результатов.
Он не исключил возможность нанесения военного удара по территории Мексики для прекращения потока наркотиков в случае необходимости. Президент заявил, что США готовы принять «все необходимые меры» для ограничения оборота наркотиков.
По мнению Трампа, такие операции помогут спасти жизни миллионов людей. Вместе с тем усиление военного присутствия США в Карибском регионе также вызывает различные споры и дискуссии.
С августа американские военные корабли постоянно патрулируют в Латинской Америке с целью борьбы с наркотрафиком. Это вызывает обеспокоенность в некоторых странах и усиливает политические противоречия в других.
Трамп также высказался резко по поводу Венесуэлы. Он заявил, что в случае необходимости войска США могут войти на территорию Венесуэлы и подчеркнул, что никакие варианты не исключаются.
Кроме того, Трамп обвинил режим президента Венесуэлы Николаса Мадуро в отправке тысяч венесуэльцев, в том числе заключённых, в США. После этого президент Венесуэлы Николас Мадуро заявил о готовности к дипломатическим переговорам и призвал к личной встрече с США.
Однако Мадуро раскритиковал политику Вашингтона, отметив, что США пытаются сменить власть в Каракасе. Правительство Тринидада и Тобаго четко заявило о своей позиции: они никогда не предоставят свою территорию для военных ударов против Венесуэлы.
Также было сообщено, что США не обращались с официальным запросом по этому вопросу. Вместе с тем проводимые в регионе американские военные учения вызывают разное отношение в различных странах.
Хотя США обвиняют руководство Венесуэлы в связях с наркокартелями, Мадуро категорически отвергает эти обвинения. При этом с сентября американские военные проводят операции против судов, подозреваемых в перевозке наркотиков в международных водах.
В результате, по сообщениям, погибло более 80 человек. В то время как ситуация в регионе становится всё более сложной, каждое заявление Трампа становится поводом для новых политических дискуссий.
Эксперты подчеркивают важность диалога для решения вопросов, связанных с наркотрафиком, миграцией и безопасностью.