Belgiya Lixtenshteynni yirik hisobda mag‘lub etdi
Belgiya terma jamoasi J guruhi so‘nggi turida Lixtenshteynni 7:0 hisobida mag‘lub etib, jahon chempionati yo‘llanmasini qo‘lga kiritdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mezbonlar o‘yinning boshidanoq tashabbusni o‘z qo‘liga olib, tezda hisobni ochishga muvaffaq bo‘lishdi. O‘ng qanotdan amalga oshirilgan avtni Hanz Vanaken raqib himoyachisining xatosidan foydalangan holda boshi bilan darvozaga yo‘lladi.
Shundan so‘ng Belgiya futbolchilari shaxsiy mahoratlari evaziga ustunlikni yanada oshirishdi. Alexis Salemakers o‘ng qanotdan aniq uzatma berdi, Jeremi Doku esa ikkita imkoniyatni samarali yakunlab, tanaffusga qadar hisobni 3:0 ko‘rinishiga olib keldi.
Lixtenshteyn terma jamoasi himoyadan chiqishga qiynaldi va deyarli butun o‘yin davomida o‘z jarima maydonchasi atrofida to‘plandi. Maydon markazidan o‘tishlari esa juda kam kuzatildi.
Ikkinchi bo‘limda ham o‘yin ko‘rinishi o‘zgarishsiz qoldi. Belgiya hujumlarni qanotlardan va standart vaziyatlardan davom ettirdi.
Brandon Mehele Yuriy Tilemansning uzatmasidan keyin darvozani ishg‘ol qilib, hisobni 4:0 qildi. Keyin Salemakers uzoq masofadan yo‘llangan zarbadan qaytgan to‘pni darvozaga kiritib, beshinchi golni urdi.
Shundan so‘ng Sharl de Ketelare o‘zini ko‘rsatdi. U avval birga-bir vaziyatdan unumli foydalandi, so‘ngra Tom Mene zarbasidan qaytgan to‘pni darvozaga yo‘llab, hisobni 7:0 ga yetkazdi.
Shu tariqa, Belgiya jahon chempionatiga yo‘llanmani qo‘lga kiritdi. Lixtenshteyn esa saralash bosqichini ochkosiz va golsiz yakunladi.

Бельгия крупно победила Лихтенштейн
Сборная Бельгии в последнем туре группы J обыграла Лихтенштейн со счётом 7:0 и получила путёвку на чемпионат мира. Об этом сообщает Zamin.uz.
Хозяева с самого начала взяли инициативу в свои руки и быстро открыли счёт. Авт с правого фланга Ханс Ванакен использовал ошибку защитника соперника и головой отправил мяч в ворота.
После этого бельгийские футболисты благодаря личному мастерству ещё больше увеличили преимущество. Алексис Салемакерс сделал точную передачу с правого фланга, а Джереми Доку реализовал два момента, доведя счёт до 3:0 к перерыву.
Сборная Лихтенштейна испытывала трудности с выходом из обороны и почти всю игру провела около своей штрафной площади. Проходы через центр поля были крайне редки.
Во втором тайме картина игры не изменилась. Бельгия продолжала атаки с флангов и стандартных положений.
Брэндон Мехеле после передачи Юрия Тилеманса поразил ворота, сделав счёт 4:0. Затем Салемакерс забил пятый гол, добив мяч после удара издали.
После этого себя проявил Шарль де Кетеларе. Сначала он эффективно воспользовался выходом один на один, а затем отправил мяч в ворота после отскока от удара Тома Мене, доведя счёт до 7:0.
Таким образом, Бельгия получила путёвку на чемпионат мира. Лихтенштейн же завершил отборочный этап без очков и голов.