Rossiyada o‘zbekistonliklar uchun haydovchilik qoidalari ma’lum qilindi
O‘zbekistonning Rossiyadagi elchixonasi Rossiya hududida o‘zbekistonliklarning milliy haydovchilik guvohnomalari bilan bog‘liq masalalar yuzasidan bayonot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma’lumot elchixona tomonidan Telegram-kanalida e’lon qilindi. Bayonotda ta’kidlanishicha, amaldagi Rossiya qonunchiligiga binoan, O‘zbekiston fuqarolari o‘z milliy haydovchilik guvohnomalari bilan Rossiya hududida shaxsiy avtomobil boshqarishlari mumkin.
Ammo agar fuqaro Rossiyada haydovchi sifatida mehnat faoliyatini amalga oshirishni rejalashtirsa, u holda Rossiya haydovchilik guvohnomasini olish talab etiladi. Elchixona, shuningdek, Rossiya vakolatli idoralari bilan doimiy aloqada ekanligini va o‘zbekistonlik fuqarolarning huquq hamda manfaatlariga ta’sir qiluvchi har qanday o‘zgarishlar haqida o‘z vaqtida xabar berib borishini ma’lum qildi.
Shu bilan birga, Rossiya Davlat Dumasi raisi Vyacheslav Volodinning noyabr oyida bergan bayonotiga ko‘ra, Rossiya faqat rus tili rasmiy maqomga ega bo‘lgan davlatlarning haydovchilik guvohnomalarini tan olishi mumkin. Boshqa mamlakat fuqarolari esa Rossiyada haydovchilik imtihonlarini topshirishi talab qilinadi.

В России для узбекистанцев объявлены правила дорожного движения
Посольство Узбекистана в России выступило с заявлением по вопросам, связанным с национальными водительскими удостоверениями узбекистанцев на территории России. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данная информация была опубликована посольством в Telegram-канале. В заявлении подчеркивается, что согласно действующему законодательству России, граждане Узбекистана могут управлять личным автомобилем на территории России, используя свои национальные водительские удостоверения.
Однако, если гражданин планирует осуществлять трудовую деятельность в качестве водителя в России, в этом случае требуется получение российского водительского удостоверения. Посольство также сообщило, что находится в постоянном контакте с уполномоченными органами России и своевременно информирует о любых изменениях, влияющих на права и интересы граждан Узбекистана.
Вместе с тем, согласно заявлению председателя Государственной Думы России Вячеслава Володина, сделанному в ноябре, Россия может признавать водительские удостоверения только тех государств, где русский язык имеет официальный статус. Гражданам других стран необходимо сдавать экзамены на право управления транспортными средствами в России.