U o‘z ixtiyori bilan Jahon boks tashkilotining (WBO) kamaridan voz kechdi. Bu haqda WBO rasmiy bayonot berdi.
Bayonotga ko‘ra, Usik vaziyatni atroflicha tahlil qilib, ushbu kamarni qaytarish qarorini qabul qilgan. Ammo qarorning aniq sabablari oshkor etilmagan.
37 yoshli Usik WBO kamaridan voz kechganiga qaramay, WBA, WBC va IBF yo‘nalishlari bo‘yicha jahon chempioni unvonlarini saqlab qolmoqda. Ushbu kamarlar unga 2024 yilning yozida "Uembli" stadionida Deniel Dyubua ustidan qozonilgan g‘alabadan so‘ng nasib etgan edi.
O‘sha jangda Usik ikkinchi bor mutlaq jahon chempioni bo‘lgandi. Usik WBO kamarini ilk bor 2021 yilning sentabr oyida Londonda Entoni Joshua ustidan qozongan g‘alabasi orqali qo‘lga kiritgan edi.
U uch yil davomida ushbu kamarni besh marotaba muvaffaqiyatli himoya qilgan. 2024 yilning may oyida esa Usik Tayson Fyurini mag‘lub etib, super og‘ir vazn toifasidagi barcha asosiy chempionlik kamarlarini jamlagan edi.
Biroq, iyun oyida u IBF kamaridan ham voz kechib, majburiy himoyadan bosh tortgan edi. Shu sababli u IBF kamarining vaqtinchalik sohibi maqomida qolgan, ammo to‘liq chempionlik unvonidan ayrilgan.
Endilikda Usik WBO kamaridan ham voz kechdi va mutlaq chempion maqomini yo‘qotdi. WBO ma’lumotiga ko‘ra, Usikka britaniyalik Fabio Uordli bilan jang o‘tkazish taklif qilingan, ammo Usik tashkilot talabini bajarishdan bosh tortgan.

Александр Усик отказался от пояса WBO
Украинский супертяжеловес Александр Усик больше не является абсолютным чемпионом мира. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он добровольно отказался от пояса Всемирной боксерской организации (WBO). Об этом официально заявила WBO.
Согласно заявлению, Усик тщательно проанализировал ситуацию и принял решение вернуть этот пояс. Однако точные причины решения не были раскрыты.
37-летний Усик, несмотря на отказ от пояса WBO, сохраняет титулы чемпиона мира по версиям WBA, WBC и IBF. Эти пояса он получил после победы над Дэниелом Дюбуа на стадионе «Уэмбли» летом 2024 года.
В том бою Усик во второй раз стал абсолютным чемпионом мира. Пояс WBO он впервые завоевал в сентябре 2021 года в Лондоне, победив Энтони Джошуа.
Он успешно защитил этот пояс пять раз за три года. В мае 2024 года Усик победил Тайсона Фьюри и объединил все основные чемпионские пояса в супертяжелом весе.
Однако в июне он также отказался от пояса IBF, отказавшись от обязательной защиты. Поэтому он остался временным обладателем пояса IBF, но лишился полного титула чемпиона.
Теперь Усик отказался и от пояса WBO, потеряв статус абсолютного чемпиона. По данным WBO, Усика пригласили на бой с британцем Фабио Уордом, но Усик отказался выполнять требования организации.