So‘nggi kunlarda ijtimoiy tarmoqlar va ayrim ommaviy axborot vositalarida AQSh vizasi semizlik yoki surunkali kasallik sababli rad etilishi mumkinligi haqida xabarlar tarqaldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu borada AQShning O‘zbekistondagi elchixonasi o‘z izohini berib, bunday da’volarni asossiz deb e’lon qildi. Elchixona rasmiy bayonotida ta’kidlanishicha, AQSh Davlat departamentining sog‘liqni saqlash siyosatida B toifasidagi kasalliklar ro‘yxatida hech qanday o‘zgarish bo‘lmagan.
Vizani berish qarori arizachining umumiy holati, moliyaviy imkoniyatlari va sog‘lig‘i kabi omillarni batafsil baholash asosida qabul qilinadi. Shuningdek, elchixona semizlikning o‘zi vizani rad etish uchun avtomatik sabab bo‘la olmasligini alohida qayd etdi.
Tibbiy ko‘riklarning asosiy maqsadi arizachida jamiyat uchun xavf tug‘diruvchi yuqumli kasalliklarning bor-yo‘qligini aniqlashdan iborat. Elchixona qo‘shimcha ravishda, AQSh hukumati uchun muhim omillardan biri bu mamlakatga kirayotgan shaxsning davlatga moliyaviy yuk bo‘lmasligi va o‘z yashash hamda sog‘liqni saqlash xarajatlarini mustaqil qoplay olishiga ishonch hosil qilish ekanligini ma’lum qildi.

Посольство США: Ожирение не влияет на визу
В последние дни в социальных сетях и некоторых средствах массовой информации распространились сообщения о том, что виза США может быть отказана из-за ожирения или хронических заболеваний. Об этом сообщает Zamin.uz.
По этому поводу посольство США в Узбекистане дало своё разъяснение, объявив такие утверждения необоснованными. В официальном заявлении посольства отмечается, что в политике здравоохранения Государственного департамента США не было изменений в списке заболеваний категории B.
Решение о выдаче визы принимается на основе тщательной оценки общего состояния заявителя, его финансовых возможностей и здоровья. Кроме того, посольство особо подчеркнуло, что само по себе ожирение не может быть автоматической причиной отказа в визе.
Основная цель медицинских осмотров — выявить наличие у заявителя инфекционных заболеваний, представляющих опасность для общества. Посольство также сообщило, что одним из важных факторов для правительства США является уверенность в том, что въезжающее лицо не станет финансовым бременем для государства и сможет самостоятельно покрывать свои расходы на проживание и медицинское обслуживание.