Kembrij lug‘ati 2025 yil so‘zini e’lon qildi
Kembrij lug‘ati tomonidan 2025 yil so‘zi sifatida "parasotsial" atamasi tanlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu so‘z insonning shaxsan tanimaydigan mashhur shaxs bilan o‘zaro bog‘liqlikni his qiladigan munosabatlarini ifodalaydi. Mutaxassislar parasotsial munosabatlarga misol sifatida mashhur shaxslar hayotiga bo‘lgan qiziqishni keltiradilar.
Masalan, Teylor Sviftning shaxsiy munosabatlari yoki Lili Allenning ajrashish tarixi bilan bog‘liq albomlari koʻpchilikning e’tiborini tortadi. Shuningdek, lug‘at muharrirlari sun’iy intellekt botlari bilan ham parasotsial munosabatlarning shakllanayotganini ta’kidlamoqda.
Odamlar bunday botlarni ba’zan ishonchli do‘st yoki romantik sherik sifatida qabul qilishi kuzatilmoqda. "Parasotsial" atamasi ilk bor 1956 yilda Chikago universiteti olimlari Donald Xorton va Richard Vol tomonidan qo‘llangan.
Ular televideniye tomoshabinlarining ekrandagi personajlar bilan bo‘lgan hissiy aloqalarini o‘rganishgan. Shu tariqa, bu tushuncha ilmiy va ijtimoiy sohalarda keng qo‘llanila boshladi.

Кембриджский словарь объявил слово 2025 года
Словом 2025 года по версии Кембриджского словаря стало слово "парасоциальный". Об этом сообщает Zamin.uz.
Это слово описывает отношения человека с известной личностью, которую он лично не знает, но при этом ощущает связь с ней. Специалисты приводят в пример парасоциальные отношения, когда проявляется интерес к жизни знаменитостей.
Например, личные отношения Тейлор Свифт или альбомы Лили Аллен, связанные с разводом, привлекают внимание многих. Также редакторы словаря отмечают, что парасоциальные отношения формируются и с искусственными интеллект-ботами.
Наблюдается, что люди иногда воспринимают таких ботов как надежных друзей или романтических партнёров. Термин "парасоциальный" впервые был использован в 1956 году учёными Чикагского университета Дональдом Хортоном и Ричардом Волом.
Они изучали эмоциональные связи телезрителей с персонажами на экране. Таким образом, это понятие начало широко применяться в научной и социальной сферах.