Belgiya poytaxti Bryusselda bosh prokurorni o‘ldirishga uringan sakkiz kishi hibsga olingan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakat federal prokuraturasi tomonidan berilgan rasmiy bayonotga ko‘ra, ushbu shaxslar Albaniya mafiyasi bilan aloqador bo‘lib, ilgari sudlangan jinoyatchilar ekani aniqlangan. Ma’lum qilinishicha, 2025-yil iyul oyida Bryussel bosh prokuroriga qarshi suiqasd uyushtirish rejalari haqida federal organlarga xabar kelib tushgan.
Tergov davomida asosiy gumonlanuvchilar aniqlanib, ular nazorat ostiga olingan. Ommaviy axborot vositalarining xabarlariga qaraganda, Bryusselda oxirgi vaqtlarda giyohvand moddalar savdosi bilan shug‘ullanuvchi jinoiy guruhlarning faolligi oshgan.
Xususan, Albaniya mafiyasi bilan bog‘liq jinoyatlar va zo‘ravonlik holatlari ortib bormoqda. Belgiya rasmiylarining ma’lumotiga ko‘ra, ayni damda mamlakatda Yevropaning 100 dan ortiq xavfli jinoiy guruhlari faoliyat olib bormoqda.
Shu yilning fevral oyida Bryusselda yuz bergan ommaviy otishmalar natijasida metro bekatlarining bir nechtasi vaqtincha yopilgan edi. Ushbu voqealar huquqni muhofaza qilish organlarining jinoyatchilikka qarshi choralarini kuchaytirishiga turtki bo‘lgan.
Hozirda qo‘lga olingan sakkiz gumonlanuvchiga nisbatan tergov ishlari davom etmoqda. Prokuratura ularni og‘ir jinoyat sodir etishga urinishda ayblash uchun tegishli hujjatlarni tayyorlamoqda.

В Брюсселе задержаны планировавшие покушение на главного прокурора
В столице Бельгии Брюсселе задержаны восемь человек, пытавшихся убить главного прокурора. Об этом сообщает Zamin.uz.
По официальному заявлению федеральной прокуратуры страны, эти лица связаны с албанской мафией и ранее были судимы. Сообщается, что в июле 2025 года федеральные органы получили информацию о планах покушения на главного прокурора Брюсселя.
В ходе расследования были выявлены основные подозреваемые, которые взяты под контроль. По сообщениям СМИ, в Брюсселе в последнее время активизировались преступные группировки, занимающиеся торговлей наркотиками.
В частности, увеличивается количество преступлений и случаев насилия, связанных с албанской мафией. По данным бельгийских властей, в настоящее время в стране действуют более 100 опасных преступных группировок Европы.
В феврале этого года в Брюсселе в результате массовых стрельб несколько станций метро были временно закрыты. Эти события стали поводом для усиления мер правоохранительных органов по борьбе с преступностью.
В настоящее время продолжается расследование в отношении восьми задержанных подозреваемых. Прокуратура готовит соответствующие документы для обвинения их в попытке совершения тяжкого преступления.