Nigeriyada cherkovga hujum: ikki kishi halok bo‘ldi
Nigeriyaning Kvara shtatidagi Eruku shahrida qurollangan shaxslar mahalliy cherkovga hujum qilib, ikki kishini o‘ldirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Guvohlarning aytishicha, 18-noyabr kuni kechqurun bir guruh qurolli shaxslar shahar chetiga bostirib kirib, tartibsiz o‘t ochishni boshlagan. Mahalliy aholi hujumchilar yaxshi qurollangan va tezkor harakat qilganini ta’kidlashmoqda.
Qo‘rquv tufayli odamlar yaqin atrofdagi o‘rmonlarga qochib ketgan. Shaharning bir fuqarosi ma’lumotiga ko‘ra, qurollangan shaxslar ikki kishini o‘ldirgan va bir necha kishini o‘zlari bilan olib ketgan.
Ammo aynan qancha odam o‘g‘irlanganligi hozircha noma’lum. Mahalliy aholi so‘nggi uch hafta davomida Erukuda doimiy hujumlar sodir bo‘layotganini qayd etmoqda.
Kvara shtati politsiyasi hodisa joyiga tezkor kuchlarni yuborganini va banditlarni chekinishga majbur qilganini bildirdi. Politsiya o‘tkazgan tekshiruv davomida cherkov ichida bir erkakning jasadi, yana bir jasad esa yaqin atrofdagi o‘rmonda topilgan.
Mahalliy o‘z-o‘zini himoya qilish guruhining bir a’zosi o‘qdan jarohat olib, shifoxonaga yotqizilgan. Kvara shtati gubernatori Abdurahmon Abdurazzoq ushbu hujumni qattiq qoraladi va xavfsizlik choralarini kuchaytirishni buyurdi.
U halok bo‘lganlarning oilalariga hamdardlik bildirib, hukumat vaziyatni barqarorlashtirish uchun barcha choralarni ko‘rayotganini ta’kidladi. Shuningdek, gubernator yaqinda Nigeriya hukumati Kvara shtatiga xavfsizlikni ta’minlash maqsadida qariyb 900 harbiyni yuborganini eslatib o‘tdi.
Mazkur hujum Kebbida 26 nafar maktab o‘quvchisi o‘g‘irlanganidan bir necha kun o‘tib sodir bo‘ldi. Ushbu voqea davomida ikki o‘quvchi qochishga muvaffaq bo‘lgan, biroq maktab direktorining o‘rinbosari halok bo‘lgan.

Нападение на церковь в Нигерии: двое погибших
В городе Эруку штата Квара в Нигерии вооружённые лица напали на местную церковь и убили двух человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам свидетелей, вечером 18 ноября группа вооружённых лиц ворвалась на окраину города и начала беспорядочную стрельбу. Местные жители отмечают, что нападавшие были хорошо вооружены и действовали быстро.
Из-за страха люди бежали в близлежащие леса. По информации одного из жителей города, вооружённые лица убили двух человек и увезли с собой несколько человек.
Однако точное количество похищенных пока неизвестно. Местные жители отмечают, что в Эруку постоянные нападения происходят на протяжении последних трёх недель.
Полиция штата Квара сообщила, что направила на место происшествия оперативные силы и заставила бандитов отступить. В ходе проведённого полицией расследования внутри церкви был найден труп мужчины, а ещё один труп обнаружен в близлежащем лесу.
Один из членов местной группы самообороны получил огнестрельное ранение и был госпитализирован. Губернатор штата Квара Абдурахмон Абдураззок резко осудил это нападение и приказал усилить меры безопасности.
Он выразил соболезнования семьям погибших и подчеркнул, что правительство принимает все меры для стабилизации ситуации. Также губернатор напомнил, что недавно правительство Нигерии направило в штат Квара около 900 военнослужащих для обеспечения безопасности.
Это нападение произошло через несколько дней после похищения 26 школьников в Кебби. Во время этого инцидента двое учеников смогли сбежать, но заместитель директора школы погиб.