Londonda o‘g‘rilar Android telefonlarini egalariga qaytarmoqda
Londonda so‘nggi oylarda g‘aroyib va hayratlanarli holat kuzatilmoqda: o‘g‘irlangan Android telefonlari o‘g‘rilar tomonidan egalariga qaytarilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda London Centric nashri bir nechta voqealarni tahlil qilib, xabar berdi. Eng qiziq tomoni shundaki, bu "mehribonlik" faqat Android qurilmalariga taalluqli.
iPhone telefonlariga kelsak, o‘g‘rilar ularga nisbatan bunday "adolat"ni qo‘llamayotgani aytilmoqda. Sababi, iPhone qurilmalari qora bozorda qimmatroq sotilishi va talab yuqori bo‘lgani uchun o‘g‘rilar uchun jozibadorroq hisoblanadi.
Manbada keltirilgan voqealardan biri shunday: elektr velosipedda ketayotgan o‘g‘ri bir kishining qo‘lidan Samsung Galaxy telefonini tortib olmoqchi bo‘ladi. Lekin telefon Android ekanligini bilib, uni yerga tashlab, voqea joyidan qochib ketadi.
Bu model uning "mehnatiga arzimagan" ko‘rinadi. Yana bir voqea esa shunday kechgan: o‘g‘ri avvaliga yo‘lovchiga do‘stona munosabatda bo‘ladi, ammo u Android telefonidan foydalanayotganini bilgach, hech narsa olmay, orqaga qaytib ketgan.
Uchinchi holatda sakkiz kishidan iborat guruh bir fuqaroga hujum qilib, uning mol-mulkini tortib oladi. Ammo guruh a’zolaridan biri jabrlanuvchiga Samsung telefonini qaytarib beradi va indamay voqea joyini tark etadi.
Mutaxassislarning fikricha, bunday holatlar qora bozordagi talab bilan bog‘liq. iPhone qurilmalari yuqori narx va tez sotiluvchanligi bilan o‘g‘rilar uchun qimmatli bo‘lsa, Android telefonlari nisbatan arzon va ba’zan umuman qiziqarsiz deb topiladi.

В Лондоне воры возвращают владельцам телефоны на Android
В Лондоне в последние месяцы наблюдается удивительное и поразительное явление: украденные Android-телефоны возвращаются ворами их владельцам. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом пишет издание London Centric, проанализировав несколько случаев. Самое интересное, что эта «доброта» касается только устройств на Android.
Что касается телефонов iPhone, то воры, как сообщается, не проявляют к ним такой «справедливости». Причина в том, что iPhone дороже продаются на черном рынке и пользуются большим спросом, что делает их более привлекательными для воров.
Один из случаев, приведенных в источнике, таков: вор на электровелосипеде пытается вырвать Samsung Galaxy из рук человека. Но, узнав, что телефон на Android, он бросает его на землю и убегает с места происшествия.
Эта модель кажется ему «недостойной его труда». Другой случай произошел так: вор сначала ведет себя дружелюбно с пассажиром, но, узнав, что тот пользуется Android-телефоном, уходит ни с чем.
В третьем случае группа из восьми человек нападает на гражданина и отбирает его имущество. Однако один из членов группы возвращает пострадавшему телефон Samsung и молча уходит с места происшествия.
По мнению экспертов, такие случаи связаны со спросом на черном рынке. Если iPhone ценны для воров из-за высокой цены и быстрой продажи, то Android-телефоны считаются относительно дешевыми и иногда вообще неинтересными.
В заключение можно сказать, что в Лондоне складывается такая ситуация: если ваш телефон на Android, вероятность его возврата высока. Но владельцам iPhone так повезет редко.