AQSh Ukrainaga urushni to‘xtatish shartlarini taklif qildi
AQSh rasmiylari Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiyga urushni to‘xtatish bo‘yicha yangi reja qabul qilishni taklif qilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Vashington tomonidan ishlab chiqilgan ushbu taklif Rossiya talablariga mos keladigan shartlarni o‘z ichiga oladi. Reuters axborot agentligi manbalariga ko‘ra, bu hujjat Ukrainani qiyin tanlovlar qarshisida qoldirishi mumkin.
AQShning taklifi mojaroni bosqichma-bosqich to‘xtatishni nazarda tutadi. Biroq, bu rejada Ukraina ayrim hududlardan voz kechishi, ba’zi turdagi qurollardan foydalanmaslik majburiyatini olishi va armiyani sezilarli darajada qisqartirishi lozim bo‘ladi.
Ushbu talablar Rossiya ilgari bildirgan shartlarga juda yaqin. Vashington Kiyevdan bu bandlarni to‘liq qabul qilishni kutmoqda.
Ayrim manbalarning qayd etishicha, bu taklif Ukraina uchun deyarli taslim bo‘lishga teng keladi. Xususan, armiyani ikki baravar qisqartirish, ayrim qurollardan voz kechish va Donbassning katta qismini Rossiyaga topshirish kabi shartlar mavjud.
Avvalroq AQShning boshqa bir manbasi Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi urushni to‘xtatish bo‘yicha yangi formula ishlab chiqilayotganini bildirgan edi. Hatto ayrim masalalar yuzasidan Rossiya vakillari bilan maslahatlashuvlar o‘tkazilgani aytilmoqda.
Rossiya prezidenti vakili Kirill Dmitriyev Moskvaning pozitsiyasi bu safar e’tiborga olinayotganini ta’kidladi. Shu bilan birga, G‘arb nashrlari urushni yakunlash bo‘yicha muzokaralar faollashganini ma’lum qilishmoqda.
Ukraina prezidenti Zelenskiy ham Kiyev muzokaralarga tayyorlanayotganini bildirdi. Biroq Rossiyaning Tashqi ishlar vazirligi AQSh tomonidan hali rasmiy taklif olinmaganini va ehtiyotkorlik bilan kuzatilayotganini ma’lum qildi.
Politico manbalari urushni to‘xtatish bo‘yicha kelishuv noyabr oxirlarida amalga oshishi mumkinligini taxmin qilmoqda. Bu jarayon xalqaro siyosatdagi eng jiddiy mavzulardan biri bo‘lib, uning natijasi butun mintaqaga ta’sir ko‘rsatishi aniq.

США предложили Украине условия прекращения войны
Официальные лица США предлагают президенту Украины Владимиру Зеленскому принять новый план прекращения войны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это предложение, разработанное Вашингтоном, включает условия, соответствующие требованиям России. По данным агентства Reuters, этот документ может поставить Украину перед трудным выбором.
Предложение США предусматривает поэтапное прекращение конфликта. Однако в этом плане Украина должна отказаться от некоторых территорий, обязаться не использовать определённые виды оружия и значительно сократить армию.
Эти требования очень близки к ранее озвученным Россией условиям. Вашингтон ожидает полного принятия этих пунктов Киевом.
По данным некоторых источников, это предложение практически равносильно капитуляции для Украины. В частности, предусматривается двукратное сокращение армии, отказ от некоторых видов оружия и передача России значительной части Донбасса.
Ранее другой источник из США сообщил, что разрабатывается новая формула прекращения войны между Россией и Украиной. Говорится даже о проведении консультаций с представителями России по некоторым вопросам.
Представитель президента России Кирилл Дмитриев подчеркнул, что позиция Москвы на этот раз учитывается. В то же время западные издания сообщают об активизации переговоров по завершению войны.
Президент Украины Зеленский также заявил, что Киев готовится к переговорам. Однако Министерство иностранных дел России сообщило, что официального предложения от США пока не получено и ситуация внимательно отслеживается.
Источники Politico предполагают, что соглашение о прекращении войны может быть достигнуто к концу ноября. Этот процесс является одной из самых серьёзных тем в международной политике, и его результат, без сомнения, повлияет на весь регион.