Rossiyada ajrashish uchun jarima taklifi muhokamada
Rossiyada oilaviy munosabatlar bilan bog‘liq yangi taklif keskin bahs-munozaralarga sabab bo‘lmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bryansk viloyat dumasidan “Yagona Rossiya” partiyasi deputati Mixail Ivanov ajrashgan fuqarolarni 40 ming rubl miqdorida jarimaga tortishni taklif etdi. Bu haqda TASS xabar berdi.
Deputat mazkur tashabbusni Butunjahon rus xalqi kengashi sessiyasida ilgari surdi. Shuningdek, u nikoh tuzayotganlarga 20 ming rubl miqdorida to‘lov joriy etishni ham taklif qildi.
Ivanovning fikriga ko‘ra, ajralish jarimasi davlat budjetini muvozanatlashtirishga yordam berishi mumkin. Deputat, shuningdek, qonunchilikka “onalik va bolalikni obro‘sizlantirish”ni taqiqlovchi norma kiritish zarurligini ta’kidladi va ortiqcha erkinliklarga chek qo‘yishni taklif qildi.
Mazkur masala Rossiya Davlat Dumasida ham qizg‘in muhokamada. Yaqinda ajrashgan ota-onalarni farzandlarni birgalikda tarbiyalashga majburlash haqidagi qonun loyihasi taqdim etildi.
Ushbu loyihaga ko‘ra, kelishuvga erishilmagan hollarda tarbiyalash tartibini sud belgilaydi. Rossiya ajralishlar soni bo‘yicha dunyoda uchinchi o‘rinda turadi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, har o‘nta nikohdan sakkiztasi ajralish bilan yakunlanadi. 2023 yilda mamlakatda 683 mingga yaqin ajralish qayd etilgan bo‘lsa, 2024 yilda bu ko‘rsatkich 644 mingga teng bo‘lgan.
Shu bilan birga, nikoh tuzishlar soni ham pasaygan. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, 2025 yildan boshlab ajralish uchun to‘lov miqdori 650 rubldan 5000 rublgacha oshiriladi.
Rasmiylar bu chorani oilalarni mustahkamlash yo‘lidagi qadam sifatida baholamoqda. So‘rovnomalar natijalariga ko‘ra, rossiyaliklarning 33 foizi ajrashish sababini moliyaviy muammolar bilan izohlagan.
15 foiz respondentlar oilaviy tushunmovchilikni, 14 foiz esa xiyonat va rashkni asosiy sabab sifatida ko‘rsatgan. Psixologlar esa mamlakatdagi umumiy noaniqlik va xavotir muhiti nikohlarning mustahkamligiga salbiy ta’sir ko‘rsatayotganini ta’kidlamoqda.

В России обсуждается предложение штрафа за развод
В России новое предложение, связанное с семейными отношениями, вызывает острые споры. Об этом сообщает Zamin.uz.
Депутат Брянской областной думы от партии «Единая Россия» Михаил Иванов предложил штрафовать разведённых граждан на сумму 40 тысяч рублей. Об этом сообщает ТАСС.
Депутат выдвинул эту инициативу на сессии Всемирного совета русского народа. Также он предложил ввести плату в размере 20 тысяч рублей для вступающих в брак.
По мнению Иванова, штраф за развод может помочь сбалансировать государственный бюджет. Депутат также подчеркнул необходимость введения в законодательство нормы, запрещающей «дискредитацию материнства и детства», и предложил ограничить чрезмерную свободу.
Этот вопрос также активно обсуждается в Государственной Думе России. Недавно был представлен законопроект, обязывающий разведённых родителей совместно воспитывать детей.
Согласно этому проекту, в случае отсутствия соглашения порядок воспитания определяет суд. Россия занимает третье место в мире по количеству разводов.
По данным, восемь из десяти браков заканчиваются разводом. В 2023 году в стране было зарегистрировано около 683 тысяч разводов, а в 2024 году этот показатель составил 644 тысячи.
При этом количество заключаемых браков также снизилось. По официальным данным, с 2025 года сумма платы за развод будет увеличена с 650 рублей до 5000 рублей.
Власти оценивают эту меру как шаг на пути укрепления семей. По результатам опросов, 33 процента россиян объяснили причины разводов финансовыми проблемами.
15 процентов респондентов указали семейные недоразумения, а 14 процентов — измену и ревность как основные причины. Психологи отмечают, что общая неопределённость и тревожная атмосфера в стране негативно влияют на крепость браков.