Dunyoda 417 million bola hali ham qashshoqlikda.
UNICEFning yangi hisobotiga ko‘ra, dunyoda 417 million bola hali ham qashshoqlikda yashamoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu bolalarning asosiy qismi Afrika va Janubiy Osiyoda istiqomat qiladi. Ayrim hududlarda vaziyat juda og‘ir bo‘lib, 118 million bola bir vaqtning o‘zida bir nechta muhim ehtiyojlardan mahrum.
Shuningdek, 17 million bola sog‘liqni saqlash, toza ichimlik suvi, ta’lim yoki oziq-ovqat kabi to‘rt va undan ortiq asosiy ehtiyojlarning birortasiga ham to‘liq ega emas. Hisobotda ko‘rsatilishicha, toza suvning yetishmasligi, profilaktika xizmatlarining qoloqligi va sifatli ta’limning yo‘qligi millionlab bolalarni chuqur qashshoqlikka duchor qilmoqda.
Bu holat, ayniqsa, kam va o‘rta daromadli davlatlarda dolzarb bo‘lib, har besh boladan biri og‘ir sharoitlarda ulg‘aymoqda. Shu bilan birga, UNICEF so‘nggi yillarda ijobiy o‘zgarishlar kuzatilganini qayd etadi.
Masalan, 2013 yilda bolalarning 51 foizi kamida bitta og‘ir mahrumlikka duch kelgan bo‘lsa, 2023 yilga kelib bu ko‘rsatkich 41 foizga pasaygan. Mutaxassislar buni bolalar huquqlarini himoya qilish va ijtimoiy yordam dasturlarini kengaytirish bilan bog‘liq deb hisoblashmoqda.
Xulosa qilib aytganda, bolalar qashshoqligi hali ham global miqyosdagi eng dolzarb muammolardan biri bo‘lib qolmoqda. Millionlab bolalar uchun hatto eng oddiy imkoniyatlar ham orzu bo‘lib qolayotgan bir paytda, xalqaro tashkilotlar va hukumatlarning bu boradagi sa’y-harakatlarini kuchaytirish muhim ahamiyat kasb etadi.

В мире 417 миллионов детей все еще живут в бедности
Согласно новому отчету ЮНИСЕФ, в мире 417 миллионов детей все еще живут в бедности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Основная часть этих детей проживает в Африке и Южной Азии. В некоторых регионах ситуация очень тяжелая: 118 миллионов детей одновременно лишены нескольких важных потребностей.
Кроме того, 17 миллионов детей полностью лишены хотя бы одной из четырех и более основных потребностей, таких как здравоохранение, чистая питьевая вода, образование или питание. В отчете отмечается, что нехватка чистой воды, недостаток профилактических услуг и отсутствие качественного образования подвергают миллионы детей глубокой бедности.
Эта ситуация особенно актуальна для стран с низким и средним уровнем дохода, где каждый пятый ребенок растет в тяжелых условиях. Вместе с тем, ЮНИСЕФ отмечает положительные изменения за последние годы.
Например, в 2013 году 51% детей сталкивались как минимум с одной серьезной формой лишений, тогда как к 2023 году этот показатель снизился до 41%. Эксперты связывают это с защитой прав детей и расширением программ социальной помощи.
В заключение, детская бедность по-прежнему остается одной из самых актуальных глобальных проблем. В то время как для миллионов детей даже самые простые возможности остаются мечтой, важно усилить усилия международных организаций и правительств в этом направлении.