Portugaliyada 9 yoshli bola bezorilik qurboni bo‘ldi
Euronews xabariga ko‘ra, sinfdoshlari uni maktab hojatxonasida qamab, ikkita barmoq uchini jiddiy jarohat yetkazgan holda uzib tashlashgan. Bolaning onasi Niviya Estevamning so‘zlariga ko‘ra, o‘g‘li ko‘p qon yo‘qotib, eshik ostidan emaklab chiqishga majbur bo‘lgan.
Onaning aytishicha, bola bundan oldin ham doimiy zo‘ravonliklarga duch kelgan, jumladan, tepish, bo‘g‘ish va sochidan tortish holatlari bo‘lgan. Hodisadan so‘ng bola Portodagi San-Juau shifoxonasida uch soatlik jarrohlik amaliyotidan o‘tgan.
Hozirda u kuchli og‘riq qoldiruvchi dorilar va antibiotiklar qabul qilmoqda. Shuningdek, bola ruhiy zarbaga uchragan, har kecha hodisani eslab yig‘lab chiqayotgani qayd etilgan.
Mazkur ishni olib borayotgan advokatlar ushbu hujumda ksenofobik omillar bo‘lgan-bo‘lmaganini o‘rganmoqda. Ular maktabni bolaning xavfsizligini ta’minlay olmagani va hodisa joyini mutaxassislar tekshirmasidan avval tozalashga uringani uchun ayblamoqda.
Psixologlar ta’kidlashicha, Portugaliya maktablarida o‘quvchilar o‘rtasidagi zo‘ravonlik holatlari so‘nggi yillarda sezilarli darajada ko‘paygan. Statistikaga ko‘ra, 2020–2021 o‘quv yilida 4 620 ta zo‘ravonlik holati qayd etilgan bo‘lsa, 2024–2025-yillarda bu ko‘rsatkich 7 804 taga yetgan.

В Португалии 9-летний мальчик стал жертвой издевательств
В Португалии 9-летний бразильский мальчик стал жертвой жестоких издевательств в школе. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации Euronews, одноклассники заперли его в школьном туалете и отрезали два кончика пальцев, нанеся серьёзные травмы. По словам матери мальчика Нивии Эстевам, её сын потерял много крови и был вынужден выползти из-под двери.
Мать рассказала, что ранее ребёнок уже подвергался постоянному насилию, включая пинки, удушение и дергание за волосы. После инцидента мальчик прошёл трёхчасовую операцию в больнице Сан-Жуан в Порту.
В настоящее время он принимает сильные обезболивающие и антибиотики. Также отмечается, что ребёнок получил психологическую травму и каждую ночь плачет, вспоминая случившееся.
Адвокаты, занимающиеся этим делом, изучают, были ли в нападении ксенофобские мотивы. Они обвиняют школу в неспособности обеспечить безопасность ребёнка и в попытке убрать место происшествия до того, как его осмотрят специалисты.
Психологи отмечают, что случаи насилия среди учащихся в португальских школах значительно возросли за последние годы. По статистике, в учебном году 2020–2021 было зафиксировано 4 620 случаев насилия, а в 2024–2025 этот показатель достиг 7 804.