G‘azoda 40 ming bola yuqumli kasalliklarga qarshi emlanadi
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) G‘azo hududida qisqa muddatli sulhdan foydalangan holda, 40 mingdan ortiq bolani turli yuqumli kasalliklarga qarshi emlash rejasini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Al Arabiya xabariga ko‘ra, 9-noyabrda boshlangan emlash kampaniyasining dastlabki sakkiz kunida uch yoshgacha bo‘lgan 10 mingdan ziyod bola birinchi doza bilan emlangan. JSST rahbari Tadros Adhanom Gebreesusning ma’lumotiga ko‘ra, 22-noyabrga qadar bolalar qizamiq, tepki, qizilcha, difteriya, qoqshol, ko‘kyo‘tal, gepatit B, sil, rotavirus, poliomiyelit va zotiljam kabi kasalliklarga qarshi emlanishi rejalashtirilgan.
Ushbu tashabbus UNICEF, UNRWA va G‘azo sog‘liqni saqlash vazirligi bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda. Keyingi emlash bosqichlari esa dekabr va yanvar oylariga mo‘ljallangan.
Tadros Adhanom Gebreesus sulh xalqaro tashkilotlarga G‘azoda tibbiy yordamni kuchaytirish va vayron bo‘lgan sog‘liqni saqlash infratuzilmasini tiklashga imkoniyat yaratganini ta’kidladi. Bundan tashqari, BMT Xavfsizlik Kengashi 17-noyabr kuni AQShning G‘azo bo‘yicha rejasini ma’qullagani ma’lum qilindi.

В Газе 40 тысяч детей будут привиты против инфекционных заболеваний
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) объявила о плане вакцинации более 40 тысяч детей в секторе Газа от различных инфекционных заболеваний, используя кратковременное перемирие. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации Al Arabiya, за первые восемь дней кампании вакцинации, начавшейся 9 ноября, более 10 тысяч детей до трех лет получили первую дозу. По данным главы ВОЗ Тедроса Адханома Гебрейесуса, к 22 ноября планируется привить детей от кори, столбняка, краснухи, дифтерии, коклюша, кашляка, гепатита В, туберкулеза, ротавируса, полиомиелита и пневмонии.
Эта инициатива реализуется в сотрудничестве с ЮНИСЕФ, UNRWA и Министерством здравоохранения Газы. Следующие этапы вакцинации запланированы на декабрь и январь.
Тедрос Адханом Гебрейесус подчеркнул, что перемирие дало международным организациям возможность усилить медицинскую помощь в Газе и восстановить разрушенную инфраструктуру здравоохранения. Кроме того, сообщается, что 17 ноября Совет Безопасности ООН одобрил план США по Газе.
С начала военных действий, продолжающихся с 7 октября 2023 года, погибло более 69 тысяч палестинцев, большинство из которых — женщины и дети.