Ukrainadagi urushni to‘xtatish bo‘yicha Amerika tomonidan taklif etilgan tinchlik rejasiga oid xabarlar bugungi kunda xalqaro siyosiy maydonda katta shov-shuvga sabab bo‘lmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ayrim manbalarga ko‘ra, Vashington va Moskva Ukraina taqdirini yashirin muzokaralarda muhokama qilgan. Bu xabarlar Ukraina Prezidenti Vladimir Zelenskiyning Turkiyaga rejalashtirilgan tashrifi bekor qilingani ortidan yanada ko‘proq e’tiborni tortdi.
Ma’lum bo‘lishicha, ushbu muzokaralarda Donald Tramp tomonidan ishlab chiqilgan tinchlik konsepsiyasi muhokama qilinishi kerak edi. Ammo Zelenskiy Turkiyaga Yevropa bilan birgalikda ishlab chiqilgan Ukraina pozitsiyasini himoya qilish uchun borgan.
AQSH va Rossiya tomonidan tayyorlangan hujjatda Ukraina uchun qabul qilib bo‘lmaydigan shartlar taklif etilgan. Jumladan, Donbass hududining Rossiyaga o‘tkazilishi, Ukraina armiyasining qisqartirilishi, ayrim qurollardan voz kechish va rus tiliga davlat maqomi berish kabi bandlar mavjud.
Ukraina hukumati bu rejani qat’iyan rad etib, tinchlik faqat xalqaro hamkorlar bilan kelishilgan holda, uzoq muddatli xavfsizlikni ta’minlaydigan shartlar asosida amalga oshirilishi kerakligini ta’kidladi. Zelenskiy ushbu masalaga oid bayonotida Ukraina manfaatlarini himoya qilishda qat’iy ekanini bildirdi.
Shu bilan birga, AQSH harbiy delegatsiyasi Kiyevga tashrif buyurdi. Ukraina ommaviy axborot vositalari delegatsiya Zelenskiyni ushbu reja bo‘yicha ko‘ndirishga urinishi mumkinligini taxmin qildi.
Ammo uchrashuvdan so‘ng Ukraina hukumati hech qanday taslim bo‘lish holati yo‘qligini va urushni adolatli tugatish uchun kelishuv bandlari ustida ishlash davom etayotganini ma’lum qildi. Ukrainaning yetakchi siyosatchilari ushbu hujjatni Rossiyaning ilgari qo‘ygan talablarining takrori sifatida baholamoqda.
Ayrim ekspertlar buni Ukraina jamiyatining tayyorlik darajasini sinashga qaratilgan axborot bosimi deb hisoblashmoqda. Shu bilan birga, bu jarayon hali real muzokaralar emas, balki muzokaralarga zamin yaratish uchun dastlabki qadam sifatida ko‘rilmoqda.

Украина отвергла план мира: условия не были приняты
Сообщения о предложенном Америкой плане мира для прекращения войны в Украине сегодня вызывают большой резонанс на международной политической арене. Об этом сообщает Zamin.uz.
По некоторым источникам, Вашингтон и Москва обсуждали судьбу Украины на закрытых переговорах. Эти сообщения привлекли ещё больше внимания после отмены запланированного визита президента Украины Владимира Зеленского в Турцию.
Известно, что на этих переговорах должна была обсуждаться концепция мира, разработанная Дональдом Трампом. Однако Зеленский отправился в Турцию, чтобы вместе с Европой отстаивать позицию Украины.
В документе, подготовленном США и Россией, были предложены неприемлемые для Украины условия. В частности, передача Донбасса России, сокращение украинской армии, отказ от некоторых видов оружия и придание русскому языку государственного статуса.
Правительство Украины категорически отвергло этот план, подчеркнув, что мир должен быть достигнут только на основе согласованных с международными партнёрами условий, обеспечивающих долгосрочную безопасность. В заявлении по этому вопросу Зеленский отметил свою твёрдую позицию в защите интересов Украины.
В то же время в Киев прибыла военная делегация США. Украинские СМИ предположили, что делегация может попытаться убедить Зеленского принять этот план.
Однако после встречи правительство Украины заявило, что не намерено сдаваться и продолжает работать над пунктами соглашения для справедливого завершения войны. Ведущие украинские политики оценивают этот документ как повторение ранее выдвинутых Россией требований.
Некоторые эксперты считают это информационным давлением, направленным на проверку готовности украинского общества. При этом этот процесс рассматривается не как реальные переговоры, а как предварительный шаг для создания условий для них.