Bangladeshda 21-noyabr kuni 5,7 magnitudali zilzila sodir bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hukumat ma’lumotlariga ko‘ra, tabiiy ofat oqibatida kamida olti kishi halok bo‘lgan, qariyb 100 nafar fuqaro jarohat olgan. AQSH Geologiya xizmati esa zilzila kuchini 5,5 magnitudada baholagan.
Zilzila natijasida Dakka shahri va bir nechta boshqa hududlardagi binolarga zarar yetgan. Yer silkinishi Hindistonning chegaradosh shtatlarida ham sezilgan.
Muhammad Yunusning aytishicha, jabrlanganlar orasida Dakka universiteti talabalari, Gazipur shahri ishchilari va Narsingdi aholisi bor. Politsiya bergan ma’lumotga ko‘ra, olti qavatli bino qulagan, natijada uch kishi halok bo‘lgan.
Yana uch kishi tom va devor ostida qolib vafot etgan. Sog‘liqni saqlash maslahatchilarining xabar berishicha, ayrim jarohatlanganlarning ahvoli og‘ir.
Hodisa guvohlari kuchli yer silkinishi, odamlar orasida vahima va tirbandlik yuzaga kelganini ta’kidlagan. Hukumat qutqaruv ishlarini kuchaytirish va jabrlanganlarga yordam ko‘rsatish bo‘yicha ko‘rsatmalar bergan.

Землетрясение в Бангладеш: 6 человек погибло, 100 человек получили ранения
По данным правительства, в результате природного бедствия погибло не менее шести человек, около 100 граждан получили ранения. Геологическая служба США оценила силу землетрясения в 5,5 магнитуды.
В результате землетрясения пострадали здания в городе Дакка и нескольких других районах. Толчки ощущались также в приграничных штатах Индии.
По словам Мухаммада Юнуса, среди пострадавших есть студенты университета Дакки, рабочие города Газипур и жители Нарсингди. По информации полиции, обрушилось шестиэтажное здание, в результате чего погибли три человека.
Еще три человека погибли, оказавшись под крышей и стеной. По сообщениям медицинских консультантов, состояние некоторых раненых тяжелое.
Очевидцы происшествия отметили сильные толчки, панику и давку среди людей. Правительство дало указания усилить спасательные работы и оказать помощь пострадавшим.