O‘zbekiston-Xitoy hamkorligi: savdo, investitsiya va loyihalar rivojida
O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi hamkorlik yil sayin rivojlanib bormoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘tgan yilda ikki davlat o‘rtasidagi savdo aylanmasi 14 milliard AQSh dollarini tashkil etdi. Bugungi kunda mamlakatimizda Xitoy bilan hamkorlikda tashkil etilgan 5 mingga yaqin qo‘shma korxona faoliyat olib bormoqda.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Xitoy tashqi ishlar vaziri Van I bilan uchrashuv chog‘ida mazkur hamkorlikning natijalari va istiqbollari haqida so‘z yuritdi. Joriy yil boshidan buyon O‘zbekistonga Xitoydan 15 milliard AQSh dollari miqdorida investitsiyalar jalb qilindi.
Bundan tashqari, qo‘shma texnologik loyihalar portfeli qiymati 90 milliard dollarga yaqinlashib qoldi. Uchrashuv davomida O‘zbekiston–Qirg‘iziston–Xitoy temir yo‘l loyihasi va uning xalqaro transport yo‘nalishlariga bog‘lanishi masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, «yashil» energetika, atom energetikasi, sun’iy intellekt, transport, infratuzilma va qishloq xo‘jaligi sohalaridagi loyihalar ham ko‘rib chiqildi. Bundan tashqari, noyabr oyining oxirida O‘zbekistonda Xitoy madaniyati kunlarini o‘tkazish rejalashtirilgani ham ma’lum qilindi.

Узбекистан-Китай сотрудничество: развитие торговли, инвестиций и проектов
В прошлом году товарооборот между двумя странами составил 14 миллиардов долларов США. В настоящее время в нашей стране действует около 5 тысяч совместных предприятий, созданных в сотрудничестве с Китаем.
Президент Шавкат Мирзиёев во время встречи с министром иностранных дел Китая Ван И обсудил результаты и перспективы данного сотрудничества. С начала этого года в Узбекистан привлечено инвестиций из Китая на сумму 15 миллиардов долларов США.
Кроме того, портфель совместных технологических проектов приблизился к 90 миллиардам долларов. В ходе встречи обсуждались вопросы проекта железной дороги Узбекистан–Киргизия–Китай и его связи с международными транспортными маршрутами.
Также были рассмотрены проекты в сферах «зеленой» энергетики, атомной энергетики, искусственного интеллекта, транспорта, инфраструктуры и сельского хозяйства. Кроме того, было сообщено о планах провести в конце ноября в Узбекистане дни китайской культуры.