Meksikalik Fatima "Miss Koinot 2025" g‘olibi bo‘ldi
2025-yilda Tailandda bo‘lib o‘tgan "Miss Koinot" tanlovida g‘oliblikni Meksika vakilasi Fatima Bosh qo‘lga kiritdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda CNN xabar bermoqda. Ushbu tanlov joriy mavsumning eng muhokamali voqealaridan biriga aylandi.
Final oldidan tanlov direktori Navat Itsaragrizil meksikalik ishtirokchiga nisbatan nomaqbul munosabatda bo‘lib, uni omma oldida haqorat qilgan. U Fatimaga baqirib, tadbirni tark etishni talab qilgan va uni "nodon" deb atagan.
Fatima bunga javoban o‘ziga nisbatan bunday munosabatni qabul qila olmasligini bildirib, zalni tark etdi. Ushbu voqea keng jamoatchilik orasida katta e’tirozga sabab bo‘ldi.
Tanlovdagi boshqa ishtirokchilar Fatimaga birdamlik ko‘rsatish maqsadida tanlovni tark etishdi. Keyinchalik Navat Itsaragrizil Fatimadan omma oldida uzr so‘rashga majbur bo‘ldi.
Shuningdek, mojaroga 1996-yilgi "Miss Koinot" g‘olibasi Alisiya Machado tomonidan bildirilgan irqchilikka oid tanqidiy fikrlar ham qo‘shildi. U Navatni jamoatchilik oldida kamsitganlikda aybladi.
Tanlov natijalari e’lon qilinishidan bir necha kun oldin ikki hakam o‘z lavozimini tark etdi. Ulardan biri tanlov tashkilotchilarini natijalarni soxtalashtirishda aybladi.
Shu tufayli tanlov natijalari va tashkilotchilar faoliyati atrofida jiddiy savollar paydo bo‘ldi. Meksikalik ishtirokchining g‘alabasi esa ko‘plab muhokamalarga sabab bo‘ldi.

Мексиканка Фатима стала победительницей "Мисс Вселенная 2025"
В 2025 году на конкурсе "Мисс Вселенная", который прошёл в Таиланде, победу одержала представительница Мексики Фатима Бош. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает CNN. Этот конкурс стал одним из самых обсуждаемых событий текущего сезона.
Перед финалом директор конкурса Нават Ицаргризил проявил неподобающее отношение к мексиканской участнице, оскорбив её на публике. Он кричал на Фатиму, требуя покинуть мероприятие, и назвал её "необразованной".
В ответ Фатима заявила, что не может принять такое отношение к себе, и покинула зал. Этот инцидент вызвал широкий общественный резонанс.
Другие участницы конкурса в знак солидарности с Фатимой также покинули конкурс. Позже Нават Ицаргризил был вынужден публично извиниться перед Фатимой.
Кроме того, к конфликту добавились критические высказывания по поводу расизма от победительницы "Мисс Вселенная" 1996 года Алисии Мачадо. Она обвинила Навата в публичном унижении.
За несколько дней до объявления результатов конкурса двое судей покинули свои должности. Один из них обвинил организаторов конкурса в фальсификации результатов.
В связи с этим вокруг результатов конкурса и деятельности организаторов возникли серьёзные вопросы. Победа мексиканской участницы вызвала множество обсуждений.