Xitoyga kirish uchun raqamli karta joriy etildi
2025-yil 20-noyabrdan boshlab Xitoyga kiruvchi xorijliklar uchun yangi tartib joriy etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endi mamlakatga kirish kartalarini raqamli shaklda to‘ldirish imkoniyati taqdim etildi. Bu haqda “Aerotur” kompaniyasi xabar berdi.
Yangi raqamli tizim chet el fuqarolari uchun kirish jarayonini soddalashtirishga qaratilgan. Sayohatchilar shaxsiy ma’lumotlarini parvozdan oldin yoki Xitoyga yetib kelgach, s.nia.gov.cn sayti orqali onlayn tarzda kiritishi mumkin.
Ariza tasdiqlangach, maxsus QR-kod yaratiladi. Ushbu kod pasport nazorati jarayonida ko‘rsatilsa, yetarli bo‘ladi.
Shu bilan birga, an’anaviy qog‘oz shakldagi kirish kartalari ham saqlanib qoladi. Istaganlar aeroportda ushbu kartalarni qo‘lda to‘ldirishlari mumkin.
Ammo elektron shakl turistlar, xizmat safariga keluvchilar, taklifnoma asosida tashrif buyuruvchilar va viza bilan yoki vizasiz kiruvchilar uchun majburiy hisoblanadi. Tranzit yo‘lovchilar va rasmiy hukumat delegatsiyalari esa elektron kartani to‘ldirishdan ozod etilgan.
Mutaxassislarning fikricha, raqamli kirish tizimining asosiy afzalligi – tezkorlik. QR-kod 24 soat davomida amal qiladi, shuning uchun uni oldindan olish shart emas.
Sayohatga yaqin vaqtda ham uni to‘ldirish mumkin. Bu yangilik Xitoyga safar qiluvchilar uchun qulaylik yaratib, kirish jarayonlarini tezlashtiradi.

Для въезда в Китай введена цифровая карта
С 20 ноября 2025 года для иностранных граждан, въезжающих в Китай, введён новый порядок. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь появилась возможность заполнять въездные карты в цифровом формате. Об этом сообщила компания «Aerotur».
Новая цифровая система направлена на упрощение процесса въезда для иностранных граждан. Путешественники могут ввести свои личные данные онлайн через сайт s.nia.gov.cn до вылета или после прибытия в Китай.
После подтверждения заявки создаётся специальный QR-код. Его достаточно предъявить при паспортном контроле.
Вместе с тем, традиционные бумажные въездные карты сохраняются. Желающие могут заполнить их вручную в аэропорту.
Однако электронная форма является обязательной для туристов, прибывающих в служебные командировки, посетителей по приглашению, а также въезжающих с визой или без визы. Транзитные пассажиры и официальные правительственные делегации освобождены от заполнения электронной карты.
По мнению специалистов, основное преимущество цифровой системы въезда — оперативность. QR-код действует в течение 24 часов, поэтому нет необходимости получать его заранее.
Заполнить карту можно и незадолго до поездки. Это нововведение создаёт удобства для путешествующих в Китай и ускоряет процесс въезда.