Ijtimoiy tarmoqdagi layklar uchun 500 ming lira jarima.
Turkiyada ijtimoiy tarmoqlardagi faoliyat sababli yuzaga kelgan holat keng muhokamalarga sabab bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Oliy sud erning boshqa ayollarning suratlariga layk bosgani uchun aybdor ekanini tasdiqladi. Bu haqda "Habertürk" nashri ma’lumot berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, er-xotin o‘rtasidagi munosabatlar uzoq vaqt davomida tarang bo‘lgan va oxir-oqibat ular ajrashish uchun sudga murojaat qilishgan. Ayolning so‘zlariga ko‘ra, eri uni hurmat qilmagan, moddiy tomondan ta’minlashda sustkashlik qilgan va ijtimoiy tarmoqlarda begona ayollarning suratlariga layk bosib, oilaviy sadoqatga rioya qilmagan.
Sud bu da’volarni o‘rganib chiqib, ayolning aytganlarini tasdiqlagan. Natijada, er ajrimda aybdor deb topilgan.
Qarorga ko‘ra, u sobiq rafiqasiga 500 ming lira miqdorida ma’naviy zarar to‘lashi va har oy 5 ming lira aliment ajratishi belgilangan. Ushbu qaror Oliy sud tomonidan pretsedent sifatida qayd etilgan.
Bu esa kelajakda shunga o‘xshash ishlar bo‘yicha sud qarorlariga ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Mazkur holat ijtimoiy tarmoqlardagi faoliyatning oilaviy munosabatlarga ta’siri borasida dolzarb masalalarni ko‘tarib chiqdi.

Штраф в 500 тысяч лир за лайки в социальной сети
В Турции ситуация, возникшая из-за активности в социальных сетях, вызвала широкие обсуждения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Верховный суд подтвердил вину мужа за то, что он ставил лайки фотографиям других женщин. Об этом сообщает издание "Habertürk".
Как стало известно, отношения между супругами долгое время были напряжёнными, и в итоге они обратились в суд с заявлением о разводе. По словам женщины, муж не уважал её, проявлял безответственность в материальном обеспечении и ставил лайки фотографиям посторонних женщин в социальных сетях, не соблюдая семейную верность.
Суд рассмотрел эти претензии и подтвердил слова женщины. В результате муж был признан виновным в разводе.
Согласно решению, он должен выплатить бывшей жене 500 тысяч лир в качестве морального ущерба и ежемесячно выделять 5 тысяч лир алиментов. Это решение Верховного суда было зафиксировано как прецедент.
Это может повлиять на судебные решения по аналогичным делам в будущем. Данный случай поднял актуальные вопросы о влиянии активности в социальных сетях на семейные отношения.