Belarus Prezidenti Aleksandr Lukashenko 31 nafar ukrainalik fuqaroni ozod qilish to‘g‘risida qaror qabul qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu shaxslar Ukraina tomoniga topshirilmoqda. Bu haqda Belarus Prezidenti matbuot kotibi Natalya Eysmont ma’lum qildi.
Eysmontning so‘zlariga ko‘ra, ushbu qaror Ukraina hukumati tomonidan bildirilgan iltimosga asosan qabul qilingan. Unga ko‘ra, mazkur qadam Kiyevda davom etayotgan qurolli mojaroni tinch yo‘l bilan hal qilishga ko‘maklashish maqsadida amalga oshirilgan.
"Prezident doimiy ravishda barcha muammolarni faqat tinchlik yo‘li bilan hal qilish tarafdori", — deya ta’kidladi Eysmont o‘z bayonotida. Mazkur qaror mintaqadagi vaziyatni barqarorlashtirish va mojarolarni yumshatishga xizmat qilishi kutilmoqda.

Беларусь освободила 31 украинца и передала их Украине
Президент Беларуси Александр Лукашенко принял решение освободить 31 гражданина Украины. Об этом сообщает Zamin.uz.
По официальным данным, эти лица передаются украинской стороне. Об этом сообщила пресс-секретарь Президента Беларуси Наталья Эйсмонт.
По словам Эйсмонт, данное решение было принято по просьбе правительства Украины. По её словам, этот шаг был сделан с целью содействия мирному разрешению вооружённого конфликта, продолжающегося в Киеве.
"Президент всегда выступает за разрешение всех проблем только мирным путём", — подчеркнула Эйсмонт в своём заявлении. Ожидается, что это решение поспособствует стабилизации ситуации в регионе и смягчению конфликтов.