Mang‘istauda tulki hujumi: ikki bola jarohatlandi
Qozog‘istonning Mang‘istau viloyatida maktab o‘quvchilariga tulkilar hujum qilgani mahalliy aholini xavotirga soldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, hodisa 21-noyabr kuni sodir bo‘lgan bo‘lib, ikki nafar bola jarohat olgan. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, korsak tulkisi qishloq maktabining ikki nafar o‘quvchisiga hujum qilgan.
Bolalar ota-onalari bilan Beyneu tumani shifoxonasiga murojaat qilishgan. Tekshiruv natijasida 2011 yilda tug‘ilgan bolaning o‘ng oyog‘ida, 2018 yilda tug‘ilgan bolaning esa chap oyog‘ida tirnalish jarohatlari aniqlangan.
Shifokorlar tomonidan ularga zarur jarrohlik yordami ko‘rsatilgan va emlash ishlari amalga oshirilgan. Ayni paytda bolalarning ahvoli qoniqarli deb baholanmoqda.
Mutaxassislar yovvoyi hayvonlar hujumi bilan bog‘liq bunday holatlarda tezkor tibbiy yordamga murojaat qilish zarurligini ta’kidlamoqda. Ekolog Odilbek Qo‘zibaqovning so‘zlariga ko‘ra, yovvoyi hayvonlar quturish kabi xavfli viruslarni tarqatishi mumkin.
Shu sababli fuqarolarga begona hayvonlarga yaqinlashmaslik va xavf sezilgan taqdirda darhol tegishli idoralarga murojaat qilish tavsiya etiladi.

В Мангистау нападение лисы: двое детей получили ранения
В Мангистауской области Казахстана нападение лис на школьников вызвало обеспокоенность местных жителей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Как стало известно, инцидент произошёл 21 ноября, в результате чего двое детей получили ранения. По официальным данным, лиса напала на двух учеников сельской школы.
Дети обратились с родителями в больницу района Бейнеу. В ходе обследования у ребёнка, родившегося в 2011 году, были обнаружены царапины на правой ноге, а у ребёнка, родившегося в 2018 году — на левой ноге.
Врачи оказали им необходимую хирургическую помощь и провели вакцинацию. В настоящее время состояние детей оценивается как удовлетворительное.
Специалисты подчёркивают необходимость немедленного обращения за медицинской помощью в подобных случаях нападения диких животных. По словам эколога Одилбека Кузибакова, дикие животные могут распространять опасные вирусы, такие как бешенство.
Поэтому гражданам рекомендуется не приближаться к диким животным и при возникновении опасности незамедлительно обращаться в соответствующие органы.