Qirg‘iziston elektr muammosini hal qilish rejasini e’lon qildi
Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov mamlakatda elektr ta’minoti bilan bog‘liq uzilishlar yuzasidan bildirayotgan e’tirozlarga o‘z fikrini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, so‘nggi besh yil ichida yirik loyihalar amalga oshirilmaganida, bugungi kunda qirg‘izistonliklar elektr energiyasiz qolgan bo‘lishlari mumkin edi. Prezident o‘z nutqida shunday dedi: “Agar men zavodlar, fabrikalar, maktab va bolalar bog‘chalarini qurmaganimda, hozir elektr yetarli bo‘lardi.
Lekin bunday infratuzilmasiz kelajakni tasavvur qilib bo‘lmaydi”. Japarovning so‘zlariga ko‘ra, davlat hozirda elektr energiyasini Qozog‘iston, O‘zbekiston, Rossiya va Turkmanistondan 3,5 somdan sotib olib, aholiga 1,37 somdan yetkazib bermoqda.
Bu davlat budjeti uchun katta yuk bo‘lishiga qaramay, fuqarolarning manfaati birinchi o‘rinda turishini alohida ta’kidladi. Shuningdek, davlat rahbari energetika sohasidagi muammolarni hal qilish uchun aniq rejalar ishlab chiqilganini ma’lum qildi.
U Qirg‘iziston 2028 yilga qadar elektr ta’minotidagi inqirozdan to‘liq chiqib, barqaror energetik tizimga ega bo‘lishini va’da berdi.

Кыргызстан объявил план решения проблемы с электроэнергией
Президент Кыргызстана Садыр Жапаров высказался по поводу жалоб, связанных с перебоями в электроснабжении в стране. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, если бы за последние пять лет не были реализованы крупные проекты, сегодня кыргызстанцы могли бы остаться без электроэнергии. Президент сказал в своей речи: «Если бы я не строил заводы, фабрики, школы и детские сады, сейчас электроэнергии было бы достаточно.
Но без такой инфраструктуры невозможно представить будущее». По словам Жапарова, государство сейчас покупает электроэнергию у Казахстана, Узбекистана, России и Туркменистана по цене 3,5 сома, а населению поставляет по 1,37 сома.
Несмотря на то, что это является большой нагрузкой для государственного бюджета, он особо подчеркнул, что интересы граждан стоят на первом месте. Также глава государства сообщил, что разработаны конкретные планы по решению проблем в энергетической сфере.
Он пообещал, что к 2028 году Кыргызстан полностью выйдет из кризиса в электроснабжении и будет обладать стабильной энергетической системой.