Saudiya Arabistoni ko‘chmas mulk bozorini xorijliklarga ochmoqda
Saudiya Arabistoni 2026-yil yanvar oyidan boshlab o‘z ko‘chmas mulk bozorini xorijliklar uchun to‘liq ochishga tayyorgarlik ko‘rmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yangi qoidalar asosida chet el fuqarolari mamlakat hududida turli xil mulk turlarini sotib olish huquqiga ega bo‘ladilar. Bu mulk turlari orasida uy-joylar, tijorat binolari, qishloq xo‘jaligi yer uchastkalari, sanoat hududlari va boshqa ko‘chmas mulklar mavjud.
Eng qiziqarli yangilik shundaki, musulmonlar endi Makka va Madina shaharlarida mulk sotib olish imkoniga ega bo‘ladilar. Ushbu ikki muqaddas shaharda mulk egalik qilish huquqi faqat musulmon fuqarolar uchun ochiladi.
Bu esa o‘z navbatida, har yili haj va umra ziyoratiga keladigan musulmonlar uchun qulay yashash sharoitlarini yaratishga xizmat qiladi. Saudiya Arabistoni rasmiylarining ma’lum qilishicha, ushbu islohotlar mamlakat iqtisodiyotini diversifikatsiya qilish, xalqaro sarmoyalarni jalb etish va turizmni rivojlantirishni maqsad qilgan.
Mutaxassislar fikricha, yangi qonun xorijlik investorlar uchun keng imkoniyatlar yaratib, mamlakat iqtisodiyotiga yangi rivojlanish bosqichini olib kelishi mumkin. Shu bilan birga, musulmon jamoasi orasida Makka va Madinada mulkka egalik qilish imkoniyati katta qiziqish uyg‘otmoqda.
Bu esa muqaddas ziyorat joylariga keladigan mehmonlar uchun qulay infratuzilmani kengaytirishga xizmat qilishi kutilmoqda.

Саудовская Аравия открывает рынок недвижимости для иностранцев
Саудовская Аравия готовится с января 2026 года полностью открыть свой рынок недвижимости для иностранцев. Об этом сообщает Zamin.uz.
По новым правилам иностранные граждане получат право приобретать различные виды недвижимости на территории страны. Среди этих видов недвижимости будут жилые дома, коммерческие здания, сельскохозяйственные участки, промышленные зоны и другие объекты недвижимости.
Самая интересная новость заключается в том, что мусульмане теперь смогут приобретать недвижимость в городах Мекка и Медина. Право собственности на недвижимость в этих двух священных городах будет открыто только для мусульманских граждан.
Это, в свою очередь, будет способствовать созданию комфортных условий проживания для мусульман, ежегодно приезжающих на хадж и умру. По словам официальных представителей Саудовской Аравии, эти реформы направлены на диверсификацию экономики страны, привлечение международных инвестиций и развитие туризма.
По мнению экспертов, новый закон создаст широкие возможности для иностранных инвесторов и может привести экономику страны к новому этапу развития. В то же время возможность владения недвижимостью в Мекке и Медине вызывает большой интерес среди мусульманской общины.
Ожидается, что это будет способствовать расширению удобной инфраструктуры для гостей, посещающих священные места паломничества.