Mang‘istauda tulki ikki bolaga hujum qildi
Qozog‘istonning Mang‘istau viloyatida yovvoyi hayvonlar bilan bog‘liq noodatiy va xavotirli voqea sodir bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mahalliy qishloq maktabining ikki o‘quvchisi tulki hujumiga uchradi. Ushbu holat haqida “Nur.kz” axborot agentligi xabar berdi va bu voqea jamoatchilik e’tiborini tortdi.
Viloyat Sog‘liqni saqlash boshqarmasi ma’lumotiga ko‘ra, 21-noyabr kuni ikki nafar maktab o‘quvchisi noma’lum hayvon tomonidan hujumga uchradi. Bolalar ota-onalari tomonidan zudlik bilan Beyneu markaziy tuman shifoxonasiga olib borildi.
Keyinchalik aniqlanishicha, hujum qilgan hayvon korsak tulkisi bo‘lgan. Shifokorlarning dastlabki tekshiruvlariga ko‘ra, 2011-yilda tug‘ilgan bolaning o‘ng oyoq boldir qismida, 2018-yilda tug‘ilgan bolaning esa chap oyog‘ida tirnalish va tishlash izlari aniqlangan.
Jarohatlangan bolalarga zudlik bilan jarrohlik aralashuvi amalga oshirilib, zaruriy emlashlar o‘tkazildi. Hozirda ularning ahvoli qoniqarli deb baholanmoqda va ular ambulator kuzatuv ostida.
Mutaxassislarning fikricha, yovvoyi hayvonlar, jumladan, tulkilar quturish kasalligi kabi xavfli infeksiyalarni tarqatishi mumkin. Ekolog Odilbek Qo‘zibaqovning ta’kidlashicha, bunday hayvonlarga yaqinlashish yoki ularni qo‘lga olish juda xavfli.
Agar kimdir yovvoyi hayvon bilan to‘qnash kelgan bo‘lsa, darhol tegishli idoralarga xabar berishi va zarurat tug‘ilsa, shifokorga murojaat qilishi lozim. Bu kabi vaziyatlarda ehtiyotkorlik va zudlik bilan chora ko‘rish juda muhim.

В Мангистау лиса напала на двух детей
В Мангыстауской области Казахстана произошёл необычный и тревожный случай, связанный с дикими животными. Об этом сообщил Zamin.uz.
Двое учеников местной сельской школы подверглись нападению лисы. Об этом случае сообщило информационное агентство «Nur.kz», и это событие привлекло внимание общественности.
По данным Управления здравоохранения области, 21 ноября двое школьников подверглись нападению неизвестного животного. Дети были немедленно доставлены родителями в центральную районную больницу Бейнеу.
Позже выяснилось, что нападавшим животным была корсак-лиса. По предварительным осмотрам врачей, у ребёнка, родившегося в 2011 году, на правой голени обнаружены царапины и укусы, у ребёнка, родившегося в 2018 году, — на левой ноге.
Пострадавшим детям была срочно проведена хирургическая операция и сделаны необходимые прививки. В настоящее время их состояние оценивается как удовлетворительное, они находятся под амбулаторным наблюдением.
По мнению специалистов, дикие животные, в том числе лисы, могут распространять опасные инфекции, такие как бешенство. Эколог Одилбек Кузибаков подчеркнул, что приближаться к таким животным или пытаться их поймать очень опасно.
Если кто-то столкнулся с диким животным, необходимо немедленно сообщить в соответствующие органы и при необходимости обратиться к врачу. В таких ситуациях осторожность и оперативные меры имеют большое значение.