Tramp va Mamdani: raqiblar o‘rtasida yangi sahifa
Oq Uyda Prezident Donald Tramp va Nyu-Yorkning yangi saylangan meri Zohran Mamdani o‘rtasida iliq va do‘stona uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Ilgari bir-birini keskin tanqid qilgan ikki siyosatchi bu safar tinch va samimiy muhitda muloqot qilishdi.
Avval Tramp Mamdanini «kommunist aqldan ozgan» deb atagan, Mamdani esa Tramp ma’muriyatini «avtoritar» deb baholagan edi. Shunga qaramay, Oq Uydagi 45 daqiqalik suhbat umuman boshqacha ruhda kechdi.
Mamdani Oq Uyning G‘arbiy bo‘limi bo‘ylab sayr qildi, hatto Tramp bilan Franklin Ruzvelt portreti oldida suratga tushdi. Trampning maslahatchilariga ko‘ra, prezident bu uchrashuvga jiddiy tayyorgarlik ko‘rgan va Mamdani haqida ijobiy fikrlar bildirgan.
Uchrashuvda uy-joy narxlarini arzonlashtirish, oziq-ovqat va kommunal xizmatlar narxi, shuningdek, inflyatsiya kabi masalalar muhokama qilindi. Qiziqarli jihati shundaki, Tramp ba’zi masalalarda Mamdanini himoya qildi.
Masalan, jurnalistlar Mamdaniga o‘tmishda Trampni «avtoritar» deb ataganini eslatganida, Tramp hazil aralash: «Bu uncha og‘ir emas», deb Mamdanini qo‘llab-quvvatladi. Reuters xabariga ko‘ra, Tramp Mamdanini islomofobiya ayblovlaridan ham himoya qildi.
Bir jurnalist Mamdanini «jihodchi» deb atashga uringanida, Tramp buni keskin rad etdi va Mamdanini Nyu-York ravnaqi uchun chin dildan ishlaydigan inson sifatida ta’rifladi. New York Times yozishicha, ushbu uchrashuv ikki siyosatchi o‘rtasida yangi sahifa ochilganini ko‘rsatadi.
Ilgari bir-birini qattiq tanqid qilgan bu ikki rahbarning Oq Uydagi samimiy muloqoti siyosatda hamkorlik imkoniyatlari borligini isbotladi. Ammo bu iliqlik uzoq davom etadimi yoki yo‘q — buni vaqt ko‘rsatadi.
Xulosa qilib aytganda, 21-noyabr kuni bo‘lib o‘tgan bu uchrashuv AQSH siyosatida raqiblar o‘rtasida ham muloqot va kelishuv uchun imkoniyat borligini namoyon etdi. Mamdani o‘z shahrini yashash uchun arzonroq va qulayroq qilishga intilayotganini aytdi, Tramp esa bu harakatlarni qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini bildirdi.

Трамп и Мамдани: новая страница между соперниками
В Белом доме состоялась теплая и дружеская встреча между президентом Дональдом Трампом и недавно избранным мэром Нью-Йорка Зохраном Мамдани. Ранее эти два политика резко критиковали друг друга, но на этот раз они общались в спокойной и искренней атмосфере.
Ранее Трамп называл Мамдани «коммунистическим безумцем», а Мамдани оценивал администрацию Трампа как «авторитарную». Тем не менее, 45-минутный разговор в Белом доме прошел в совершенно другом духе.
Мамдани прогулялся по Западному крылу Белого дома, даже сфотографировался с Трампом на фоне портрета Франклина Рузвельта. По словам советников Трампа, президент серьезно подготовился к этой встрече и высказал положительные мнения о Мамдани.
На встрече обсуждались вопросы снижения цен на жилье, стоимость продуктов питания и коммунальных услуг, а также инфляция. Интересно, что Трамп в некоторых вопросах защищал Мамдани.
Например, когда журналисты напомнили Мамдани, что он в прошлом называл Трампа «авторитарным», Трамп с юмором поддержал Мамдани словами: «Это не так уж и серьезно». По данным Reuters, Трамп также защитил Мамдани от обвинений в исламофобии.
Когда один журналист попытался назвать Мамдани «джихадистом», Трамп резко отверг это и охарактеризовал Мамдани как человека, искренне работающего на благо Нью-Йорка. По информации New York Times, эта встреча показывает, что между двумя политиками открыта новая страница.
Ранее жестко критикующие друг друга, эти два лидера своим искренним диалогом в Белом доме доказали, что в политике возможны сотрудничество и компромиссы. Однако, продлится ли эта теплота или нет — покажет время.
В заключение, встреча 21 ноября продемонстрировала, что в политике США есть возможность для диалога и согласия между соперниками. Мамдани заявил, что стремится сделать свой город более доступным и комфортным для жизни, а Трамп выразил готовность поддержать эти усилия.