Britaniya, Germaniya va Fransiya rasmiylari AQSh tomonidan Ukraina bo‘yicha taqdim etilgan yangi tinchlik rejasini ko‘rib chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu hujjat mazmuni yevropaliklarni hayratda qoldirdi. Der Spiegel nashriga ko‘ra, dastlabki ko‘rinishda ushbu reja Yevropa davlatlari uchun maqbul emas.
G20 sammiti doirasida bir nechta ittifoqchi davlatlar ushbu masala yuzasidan o‘z pozitsiyalarini kelishib oldi. Ma’lumotlarga ko‘ra, Germaniya va Ukraina bilan yaqin hamkorlik qiluvchi boshqa davlatlar Donald Tramp tomonidan taklif etilgan 28 banddan iborat rejaning hozirgi variantini qo‘llab-quvvatlamaydi.
Ular bu hujjatni tubdan qayta ishlash zarurligini ta’kidlamoqda. Yevropa davlatlari o‘z takliflarini tayyorlab, qayta ishlangan loyihani AQShga yuborgan, ammo tafsilotlar hozircha oshkor etilmagan.
Yevropa Kengashi raisi Antoniu Koshta Yevropa Ittifoqi tinchlik jarayonini qo‘llab-quvvatlashini bildirgan, biroq Trampning taklif etgan rejasidagi ko‘plab bandlar jiddiy tahrirga muhtoj ekanini qayd etgan. Shu munosabat bilan u Yevropa Ittifoqiga a’zo 27 davlat yetakchilarini Ukraina masalasiga bag‘ishlangan maxsus yig‘ilishda ishtirok etishga chaqirgan.
Shuningdek, Yevropa davlatlari, Kanada va Yaponiya yetakchilari rejada muhim uch-to‘rtta element borligini tan olgan, ammo ayrim bandlar katta xavotir uyg‘otayotganini qayd etishgan. Xususan, Donbass va Qrim hududlarini Rossiyaga tegishli deb tan olish taklifi ular tomonidan mutlaqo qabul qilinmaydi.
Xulosa qilib aytganda, AQShning ushbu taklifini Yevropa uchun asos sifatida ko‘rish mumkin, ammo hozirgi shaklda uni amalga oshirish imkonsiz. Ittifoqchi davlatlar tinchlik jarayonini to‘g‘ri yo‘lga qo‘yish maqsadida hujjatni qayta ishlashni davom ettirishga qaror qilgan.

Европейские страны отвергли мирный план США
Официальные лица Великобритании, Германии и Франции рассмотрели новый план мира, представленный США по Украине. Об этом сообщает Zamin.uz.
Содержание этого документа удивило европейцев. По данным издания Der Spiegel, на первый взгляд этот план неприемлем для европейских стран.
В рамках саммита G20 несколько союзных государств согласовали свои позиции по этому вопросу. По информации, Германия и другие страны, тесно сотрудничающие с Украиной, не поддерживают текущий вариант плана из 28 пунктов, предложенного Дональдом Трампом.
Они подчеркивают необходимость кардинальной переработки этого документа. Европейские страны подготовили свои предложения и отправили переработанный проект в США, однако детали пока не разглашаются.
Председатель Европейского совета Антониу Кошта заявил о поддержке Европейским союзом мирного процесса, однако отметил, что многие пункты плана, предложенного Трампом, требуют серьезной редакции. В связи с этим он призвал лидеров 27 стран-членов ЕС принять участие в специальном заседании, посвящённом вопросу Украины.
Кроме того, лидеры европейских стран, Канады и Японии признали наличие в плане нескольких важных элементов, однако отметили, что некоторые пункты вызывают серьёзную озабоченность. В частности, предложение признать Донбасс и Крым территориями России ими категорически отвергается.
В заключение можно сказать, что предложение США можно рассматривать как основу для Европы, но в нынешнем виде его невозможно реализовать. Союзные государства решили продолжить работу над переработкой документа с целью правильного направления мирного процесса.