Tramp: Ukraina taklifni qabul qilishga majbur bo‘ladi
AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp Ukrainaga oid so‘nggi taklif yuzasidan jurnalistlar savollariga javob berar ekan, o‘zining qat’iy pozitsiyasini namoyish etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Jurnalistlar undan "Bu Kiyev uchun oxirgi taklifmi?" deb so‘raganida, Tramp qisqa qilib "Yo‘q" deya javob berdi. U bu masala ancha oldin hal qilinishi kerak bo‘lganini ta’kidlab, tinchlikka erishishni o‘zining asosiy maqsadi sifatida ko‘rsatdi.
Trampning fikricha, agar u avvalroq prezidentlik lavozimida bo‘lganida, hozirgi mojaro umuman kelib chiqmas edi. U o‘z chiqishlarida "Ushbu urushni to‘xtatish uchun harakat qilyapmiz", deb aytib, tinchlikka intilayotgan yetakchi sifatida o‘zini ko‘rsatdi.
Fox Radio kanaliga bergan intervyusida Tramp 27-noyabr — Shukronalik kuni arafasini Ukraina uchun taklifni qabul qilishga qulay muddat sifatida ko‘rsatdi. U jarayon ijobiy kechsa, muddatni uzaytirish imkoniyati ham borligini bildirdi.
Trampning so‘zlariga ko‘ra, Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiyning qo‘lida hali muhim imkoniyatlar qolmagan va u AQSh taklifini qabul qilishga majbur bo‘ladi. Zelenskiy esa Ukraina og‘ir tanlov qarshisida turganini ta’kidladi.
U qaror ikki yo‘nalishda bo‘lishini aytdi: "28 bandlik taklifni qabul qilish" yoki "xalq qadr-qimmatini yo‘qotish xavfi". Rossiya prezidenti Vladimir Putin ham AQSh tomonidan ishlab chiqilgan tinchlik rejasiga munosabat bildirdi.
U mazkur hujjatning ayrim jihatlari kelishuv uchun asos bo‘lishi mumkinligini tan oldi, biroq reja Moskva bilan muhokama qilinmaganini qayd etdi. Putin buni AQShning Ukrainani ishontira olmayotgani bilan izohladi.
Hozircha AQShning 28 bandlik rejasi tafsilotlari to‘liq oshkor qilinmagan. Biroq Yevropa mamlakatlari bu rejaning ayrim bandlarini qayta ko‘rib chiqishni talab qilmoqda.

Трамп: Украина будет вынуждена принять предложение
Бывший президент США Дональд Трамп, отвечая на вопросы журналистов по поводу последнего предложения по Украине, продемонстрировал свою твёрдую позицию. Об этом сообщает Zamin.uz.
Когда журналисты спросили его: «Это последнее предложение для Киева?», Трамп коротко ответил: «Нет». Он подчеркнул, что этот вопрос должен был быть решён гораздо раньше и назвал достижение мира своей главной целью.
По мнению Трампа, если бы он раньше занимал пост президента, нынешний конфликт вообще бы не возник. В своих выступлениях он заявлял: «Мы прилагаем усилия, чтобы остановить эту войну», показывая себя как лидера, стремящегося к миру.
В интервью каналу Fox Radio Трамп назвал 27 ноября — канун Дня благодарения — удобным сроком для принятия предложения Украиной. Он также отметил, что при положительном ходе процесса возможна пролонгация срока.
По словам Трампа, у президента Украины Владимира Зеленского осталось мало важных возможностей, и он будет вынужден принять предложение США. В свою очередь Зеленский подчеркнул, что Украина стоит перед тяжёлым выбором.
Он сказал, что решение будет в двух направлениях: «принять 28-пунктное предложение» или «риск потерять достоинство народа». Президент России Владимир Путин также высказался по мирному плану, разработанному США.
Он признал, что некоторые аспекты этого документа могут стать основой для соглашения, однако отметил, что план не обсуждался с Москвой. Путин объяснил это тем, что США не могут убедить Украину.
Пока что детали 28-пунктового плана США полностью не раскрыты. Однако европейские страны требуют пересмотра некоторых пунктов этого плана.