Sergey Bezrukov o‘zbek xalqidan uzr so‘radi
2025-yil 23-noyabr kuni mashhur rossiyalik aktyor Sergey Bezrukov ijtimoiy tarmoqlarda katta muhokamalarga sabab bo‘lgan so‘zlariga izoh berish uchun video murojaat yo‘lladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U dastlab bu masala bo‘yicha izoh bermaslikni rejalashtirganini, ammo ko‘plab noto‘g‘ri talqinlar va izohlar sababli bu qarorini o‘zgartirishga majbur bo‘lganini ta’kidladi. Bezrukovning aytishicha, uning so‘zlari ijtimoiy tarmoqlarda salbiy munosabatlarga sabab bo‘lgan.
Ayrim foydalanuvchilar aktyorning hikoyasini o‘zbek tiliga yoki o‘zbek xalqiga nisbatan hazil sifatida qabul qilishgan. Biroq aktyor bunday niyatda bo‘lmaganini, Toshkentda to‘rt yil avval kechgan voqeani samimiy tarzda hikoya qilganini ta’kidladi.
U o‘sha voqea haqida gapirar ekan, Tatyana Yesenin haykali oldiga gul qo‘yish maqsadida kechasi qabristonni ochishganini eslatib o‘tdi. Aktyor mazkur voqeani doimo ijobiy ohangda hikoya qilganini va ilgari bu kabi salbiy munosabatlarga duch kelmaganini qo‘shimcha qildi.
Bezrukov O‘zbekiston xalqiga nisbatan iliq munosabatini alohida qayd etdi. U O‘zbekistonda o‘zini juda samimiy qabul qilishlarini yaxshi bilishini va bu iliqlikka o‘zi ham javob qaytarishga harakat qilishini aytdi.
Aktyor o‘z ijodidagi qahramonlarining mashhurligini eslatib o‘tib, o‘zbek san’atkori Mahmudov bilan ko‘p yillik do‘stligini ham tilga oldi. Murojaatining yakunida Bezrukov barcha tomoshabinlarni vazminlikka, hissiyotlarga berilmaslikka va shoshilinch xulosa chiqarmaslikka chaqirdi.
Eslatib o‘tamiz, aktyorning O‘zbekistonga qilgan safari davomida bergan intervyusi ijtimoiy tarmoqlarda keng muhokamalarga sabab bo‘lgan edi. Xususan, o‘zbek auditoriyasi aktyorning mahalliy aholi nutqini taqlid qilganini yoqtirmagan edi.

Сергей Безруков извинился перед узбекским народом
23 ноября 2025 года известный российский актёр Сергей Безруков обратился с видеообращением, чтобы прокомментировать слова, вызвавшие бурные обсуждения в социальных сетях. Об этом сообщил Zamin.uz.
Он отметил, что изначально планировал не комментировать этот вопрос, однако из-за множества неправильных толкований и комментариев был вынужден изменить своё решение. По словам Безрукова, его слова вызвали негативное отношение в социальных сетях.
Некоторые пользователи восприняли рассказ актёра как шутку в адрес узбекского языка или узбекского народа. Однако актёр подчеркнул, что не имел таких намерений и искренне рассказал о событии, произошедшем в Ташкенте четыре года назад.
Говоря об этом событии, он напомнил, что ночью открывали кладбище, чтобы положить цветы к памятнику Татьяне Есениной. Актёр добавил, что всегда рассказывал об этом событии в позитивном ключе и ранее не сталкивался с подобным негативным отношением.
Безруков особо отметил тёплое отношение к народу Узбекистана. Он сказал, что хорошо знает, что в Узбекистане его принимают очень искренне, и он старается отвечать на эту теплоту взаимностью.
Актёр, напомнив о популярности героев своих произведений, также упомянул многолетнюю дружбу с узбекским артистом Махмудовым. В конце обращения Безруков призвал всех зрителей к сдержанности, не поддаваться эмоциям и не делать поспешных выводов.
Напомним, что интервью актёра, данное во время его поездки в Узбекистан, вызвало широкий резонанс в социальных сетях. В частности, узбекская аудитория не одобрила имитацию актёром речи местного населения.