Nikolya Sarkozi qamoqxonadagi hayoti haqida kitob yozdi
Fransiyaning sobiq prezidenti Nikolya Sarkozi o‘zining qamoqxonada o‘tkazgan 20 kunlik hayotiga bag‘ishlangan yangi kitobini nashrga tayyorlab, bu haqda e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
70 yoshga yetgan siyosatchi o‘z asarida hibsdagi kechinmalari va La-Santa qamoqxonasidagi sharoitlarni batafsil tasvirlagan. «Fayar» nashriyotining ma’lum qilishicha, kitobda Sarkozining qamoqxonadagi ruhiy holati ochiq-oydin yoritilgan.
U La-Santa qamoqxonasidagi shovqin va tinimsiz g‘ala-g‘ovurni alohida ta’kidlab, bu joyda sukunat va tinchlikni his qilishning imkoni yo‘qligini qayd etgan. Kitobdan keltirilgan parchada u: «Qamoqxonada hech qanday shug‘ullanishga arziydigan ish yo‘q.
Bu yerda shovqin tinmaydi, sukunat esa butunlay yo‘q», — deb yozadi. Muallifning qayd etishicha, qamoqxonadagi hayotni kimsasiz sahroga qiyoslash mumkin va u yerda yashash uchun chinakam ruhiy kurash olib borish lozim.
Yangi kitob «Nikolya Sarkozi: Mahkumning kundaligi» deb nomlangan bo‘lib, 216 sahifadan iborat. Kitob 2025 yilning 10 dekabridan boshlab kitob do‘konlarida sotuvga chiqadi.
Eslatib o‘tamiz, 2025 yilning 10 noyabr kuni Parij apellyatsiya sudi Sarkozining advokatlari tomonidan keltirilgan dalillarni ko‘rib chiqib, uni ozod qilish haqidagi iltimosnomani qondirdi. Sarkozi 21 oktyabrdan beri hibsda saqlanayotgan edi.
Endilikda u ozodlikda, ammo sud nazorati ostida qoladi. Fransiya bosh prokuraturasi sud qaroriga qarshilik bildirmagan.
Shuni ham qo‘shimcha qilish joizki, dunyo siyosatchilari orasida qamalish holatlari davom etmoqda. Masalan, Braziliyaning sobiq prezidenti Jair Bolsonaru ham yaqinda hibsga olinib, 27 yil va 3 oy muddatga ozodlikdan mahrum etildi.

Николя Саркози написал книгу о своей жизни в тюрьме
Бывший президент Франции Николя Саркози объявил о подготовке к публикации своей новой книги, посвящённой 20-дневной жизни в тюрьме. Об этом сообщает Zamin.uz.
70-летний политик подробно описал в своём произведении переживания в заключении и условия содержания в тюрьме Ла-Санта. По информации издательства «Фаяр», в книге открыто освещено психическое состояние Саркози в тюрьме.
Он особо отметил шум и постоянный гвалт в тюрьме Ла-Санта, отметив, что в этом месте невозможно почувствовать тишину и покой. В приведённом отрывке из книги он пишет: «В тюрьме нет никакой деятельности, достойной внимания.
Здесь шум не прекращается, а тишина полностью отсутствует», — говорится в тексте. По словам автора, жизнь в тюрьме можно сравнить с одиночеством в пустыне, и для проживания там необходима настоящая духовная борьба.
Новая книга под названием «Николя Саркози: Дневник заключённого» состоит из 216 страниц. Книга поступит в продажу в книжных магазинах с 10 декабря 2025 года.
Напомним, что 10 ноября 2025 года Апелляционный суд Парижа рассмотрел доказательства, представленные адвокатами Саркози, и удовлетворил ходатайство об освобождении. Саркози находился под стражей с 21 октября.
Теперь он на свободе, но остаётся под судебным контролем. Генеральная прокуратура Франции не возражала против решения суда.
Стоит также добавить, что случаи заключения продолжаются среди мировых политиков. Например, бывший президент Бразилии Жаир Болсонару недавно был арестован и приговорён к 27 годам и 3 месяцам лишения свободы.