AQSH sobiq prezidenti Donald Tramp Ukraina rahbariyatini Qo‘shma Shtatlarning mojaroni tinchlik yo‘li bilan hal qilishga qaratilgan sa’y-harakatlari uchun minnatdorlik bildirmaganlikda tanqid qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tramp bu fikrlarini o‘ziga tegishli Truth ijtimoiy tarmog‘ida bayon etdi. Trampning so‘zlariga ko‘ra, Ukraina rahbariyati AQSHning yordami uchun hech qanday minnatdorlik izhor etmagan.
Shuningdek, u Yevropa davlatlarini ham tanqid qilib, Rossiyadan neft xarid qilishni davom ettirayotganini qayd etdi. Shu bilan birga, AQSH Ukrainaga NATO orqali katta hajmdagi qurol-yarog‘ yetkazib berishda davom etayotganini ta’kidladi.
Bu Trampning Ukrainani noshukrlikda ayblashi bilan bog‘liq birinchi holat emas. Fevral oyida Oq uyda o‘tkazilgan AQSH-Ukraina muzokaralari chog‘ida Tramp va Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy o‘rtasida jiddiy tortishuv yuz bergan edi.
Muzokaralarda xavfsizlik kafolatlari asosiy muammo bo‘lib, Zelenskiy tabiiy resurslar haqidagi kelishuvlar mamlakat xavfsizligini ta’minlash uchun yetarli emasligini, qo‘shimcha kafolatlar zarurligini bildirgan. Bu esa muloqotni keskin janjalga aylantirgan.
Muzokaralar yakunida Tramp Zelenskiyni hurmatsizlikda ayblagan bo‘lsa, AQSH vitse-prezidenti Jey Di Vens uni yordamni qadrlamaslikda tanqid qilgan. Bunga javoban Zelenskiy AQSH ko‘rsatgan yordam uchun avval ham bir necha bor minnatdorlik bildirganini eslatib, Vensning Ukrainaga hech qachon kelmaganini ta’kidlagan.

Трамп обвинил Украину в неблагодарности за помощь США
Бывший президент США Дональд Трамп раскритиковал руководство Украины за то, что оно не выразило благодарность Соединённым Штатам за усилия по мирному разрешению конфликта. Об этом сообщает Zamin.uz.
Трамп высказал это мнение в принадлежащей ему социальной сети Truth. По словам Трампа, руководство Украины не выразило никакой благодарности за помощь США.
Кроме того, он раскритиковал европейские страны за то, что они продолжают покупать нефть у России. При этом он подчеркнул, что США продолжают поставлять Украине большое количество оружия через НАТО.
Это не первый случай, когда Трамп обвиняет Украину в неблагодарности. В феврале во время переговоров между США и Украиной в Белом доме произошла серьёзная ссора между Трампом и президентом Украины Владимиром Зеленским.
Основной проблемой на переговорах были гарантии безопасности, при этом Зеленский заявил, что соглашения о природных ресурсах недостаточны для обеспечения безопасности страны и необходимы дополнительные гарантии. Это резко обострило диалог.
В конце переговоров Трамп обвинил Зеленского в неуважении, а вице-президент США Майк Пенс раскритиковал его за неблагодарность. В ответ Зеленский напомнил, что не раз выражал благодарность США за оказанную помощь и отметил, что Пенс никогда не приезжал в Украину.