Donald Tramp boyligi bir oyda 1,1 milliardga kamaydi
Unga ko‘ra, Trampning moliyaviy holati 2025-yil sentyabr oyidan boshlab ancha yomonlashgan. Agar sentyabr boshida uning umumiy boyligi 7,3 milliard dollar deb baholangan bo‘lsa, hozirda bu ko‘rsatkich 6,2 milliard dollargacha kamaygan.
Bu esa qisqa vaqt ichida taxminan 1,1 milliard dollarlik yo‘qotishni anglatadi. Forbes tahlilchilari bu pasayishni asosan Trump Media & Technology Group (TMTG) kompaniyasi aksiyalari qiymatining tushishi bilan bog‘lamoqda.
Sentyabr oyida kompaniya aksiyalari bir dona uchun 17 dollar atrofida savdoda bo‘lgan bo‘lsa, hozirda bu ko‘rsatkich 10,3 dollargacha tushgan. Aksiyalarning bunday qadrsizlanishi kompaniyaning umumiy qiymatiga ham, Trampning shaxsiy kapitaliga ham jiddiy ta’sir ko‘rsatdi.
Bozordagi beqarorlik, siyosiy vaziyat va kompaniyaning kelajakdagi istiqbollari borasidagi savollar aksiyalarning pasayishini davom ettirmoqda. Forbes reytingiga ko‘ra, Tramp hozirda dunyoning eng boy kishilari orasida 595-o‘rinda turibdi.
Bu o‘tgan oy bilan solishtirganda sezilarli pasayishdir. Sentabr oyining boshida u 201-o‘rinda edi.
Ushbu holat Trampning biznes aktivlari bozordagi o‘zgarishlarga juda sezgir ekanini yana bir bor ko‘rsatmoqda. Investorlar TMTG aksiyalarining keyingi harakatlarini diqqat bilan kuzatishmoqda.
Chunki siyosiy maydondagi har qanday yangilik kompaniya qiymatiga bevosita ta’sir o‘tkazishi mumkin. Trampning moliyaviy holatidagi bunday o‘zgarishlar uning siyosiy va biznes faoliyatiga qanday ta’sir ko‘rsatishi esa hali noma’lum.

Дональд Трамп потерял 1,1 миллиарда за месяц
Журнал Forbes опубликовал новые данные о значительном сокращении состояния бывшего президента США Дональда Трампа. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно им, финансовое положение Трампа значительно ухудшилось с сентября 2025 года. Если в начале сентября его общее состояние оценивалось в 7,3 миллиарда долларов, то сейчас этот показатель сократился до 6,2 миллиарда долларов.
Это означает потерю примерно 1,1 миллиарда долларов за короткий период времени. Аналитики Forbes связывают это снижение в основном с падением стоимости акций компании Trump Media & Technology Group (TMTG).
В сентябре акции компании торговались примерно по 17 долларов за штуку, а сейчас их цена упала до 10,3 долларов. Такое обесценивание акций серьезно повлияло как на общую стоимость компании, так и на личный капитал Трампа.
Нестабильность на рынке, политическая ситуация и вопросы относительно перспектив компании продолжают способствовать снижению стоимости акций. По рейтингу Forbes, Трамп сейчас занимает 595-е место среди самых богатых людей мира.
Это значительное падение по сравнению с прошлым месяцем. В начале сентября он занимал 201-е место.
Данная ситуация вновь демонстрирует, что бизнес-активы Трампа очень чувствительны к изменениям на рынке. Инвесторы внимательно следят за дальнейшими движениями акций TMTG.
Потому что любые новости в политической сфере могут напрямую повлиять на стоимость компании. Как такие изменения в финансовом положении Трампа отразятся на его политической и бизнес-деятельности, пока неизвестно.