Trampning tinchlik rejasi: Zelenskiy va Putin munosabati
Mazkur tashabbusga Moskva va Kiyev o‘z munosabatini bildirdi. Ayniqsa, Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiyning bayonoti jiddiy xavotir uyg‘otmoqda.
Ukraina prezidenti Trampning taklifidan so‘ng, mamlakati murakkab qarorlar qabul qilish zarurati bilan yuzma-yuz kelishi mumkinligini ta’kidladi. Zelenskiy bu rejani Ukraina uchun noqulay shartlarni qabul qilishga majbur qiluvchi moliyaviy yoki harbiy bosim sifatida talqin qilmoqda.
Ukraina hukumati o‘z hududiy yaxlitligini himoya qilish huquqidan va Qurolli Kuchlari faoliyatini cheklashga qaratilgan har qanday talablardan voz kechishini qat’iy bildirdi. Bu esa davlat suvereniteti prinsiplariga sodiqlikni anglatadi.
Rossiya prezidenti Vladimir Putin esa Trampning rejasiga nisbatan ehtiyotkorona yondashmoqda. U diplomatik yechimlarni muhokama qilishga tayyor ekanini bildirgan holda, Rossiyaning xavfsizlik manfaatlari va yangi hududiy sharoitlar inobatga olinishi lozimligini ta’kidladi.
Moskva o‘z shartlari asosida muzokaralarga kirishishga tayyor ekanini ma’lum qildi. Tahlilchilar fikriga ko‘ra, Trampning bu tashabbusi AQShning Ukrainaga ko‘rsatayotgan harbiy yordamni qisqartirish bilan bog‘liq tahdidlar fonida yuzaga kelgan.
Bu harakat mojaroni tezroq tugatish uchun bosim o‘tkazishga qaratilgan bo‘lishi mumkin. Jahon hamjamiyati ushbu jarayonni diqqat bilan kuzatmoqda.
Tramp, Zelenskiy va Putin o‘rtasidagi muloqotning natijalari nafaqat Ukraina kelajagiga, balki global siyosiy muvozanatga ham ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

План мира Трампа: отношения Зеленского и Путина
Новая мирная инициатива бывшего президента США Дональда Трампа, направленная на разрешение конфликта в Украине, находится в центре внимания мирового сообщества. Об этом сообщает Zamin.uz.
На эту инициативу отреагировали Москва и Киев. Особенно серьёзную обеспокоенность вызывает заявление президента Украины Владимира Зеленского.
Президент Украины подчеркнул, что после предложения Трампа его стране может потребоваться принять сложные решения. Зеленский рассматривает этот план как финансовое или военное давление, вынуждающее Украину принять неудобные условия.
Правительство Украины твёрдо заявило о своём праве защищать территориальную целостность и отказе от любых требований, направленных на ограничение деятельности Вооружённых сил. Это означает приверженность принципам государственного суверенитета.
Президент России Владимир Путин относится к плану Трампа с осторожностью. Он заявил о готовности обсуждать дипломатические решения, подчеркнув необходимость учёта интересов безопасности России и новых территориальных условий.
Москва сообщила о готовности вступить в переговоры на своих условиях. По мнению аналитиков, эта инициатива Трампа возникла на фоне угроз сокращения военной помощи США Украине.
Это действие может быть направлено на оказание давления для скорейшего завершения конфликта. Мировое сообщество внимательно следит за этим процессом.
Результаты диалога между Трампом, Зеленским и Путиным могут повлиять не только на будущее Украины, но и на глобальный политический баланс.