Durov: Charli Kirkning o‘limi siyosiy sababli bo‘lishi mumkin
Telegram asoschisi Pavel Durov Fransiyaning Charli Kirkning o‘ldirilishiga aloqador bo‘lishi mumkinligi borasidagi taxminlarni tasdiqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda "Kommersant" nashri xabar berdi. Durovning bu haqdagi fikri jurnalist Kendis Ouensning fransuz amaldoridan olingan ma’lumotlarga asoslangan bayonotidan keyin bildirildi.
U o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida shunday yozdi: "Charli Kirkning Fransiya va prezident Makron haqidagi bayonotlarini tahlil qilganimda, Kendis Ouensning Fransiyaning Kirkning o‘limiga aloqadorligi haqidagi ma’lumotlari mantiqiy va ishonchli tuyuldi." Durovning fikricha, Kirkning Fransiyaga qarshi barcha import mahsulotlariga 300 foizlik boj joriy etishga chaqiruvi ushbu suiqasdga sabab bo‘lgan bo‘lishi mumkin. U Kirkning o‘limi bu boradagi siyosiy qarashlar bilan bog‘liq ekanini taxmin qildi.
Eslatib o‘tamiz, Charli Kirk 10-sentabr kuni Yuta shtati universitetidagi chiqish vaqtida otib o‘ldirilgan edi. Ushbu jinoyatda 22 yoshli Tayler Robinson gumon qilinmoqda.
Mazkur voqea hali ham jamoatchilik e’tiborida bo‘lib, uning sabablari yuzasidan turli taxminlar ilgari surilmoqda.

Durov: Смерть Чарли Кирка может быть политической причиной
Основатель Telegram Павел Дуров подтвердил предположения о возможной причастности Франции к убийству Чарли Кирка. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание "Коммерсант". Мнение Дурова было высказано после заявления журналистки Кэндис Оуэнс, основанного на информации, полученной от французского чиновника.
Он написал на своей странице в социальной сети: "Анализируя заявления Чарли Кирка о Франции и президенте Макроне, информация Кэндис Оуэнс о причастности Франции к смерти Кирка показалась мне логичной и достоверной." По мнению Дурова, призыв Кирка ввести 300-процентную пошлину на все импортные товары из Франции мог стать причиной этого покушения. Он предположил, что смерть Кирка связана с его политическими взглядами в этом вопросе.
Напомним, что Чарли Кирк был застрелен 10 сентября во время выступления в университете штата Юта. Подозреваемым в этом преступлении является 22-летний Тайлер Робинсон.
Это событие до сих пор находится в центре общественного внимания, и выдвигаются различные предположения о его причинах.