va S.B. o‘zaro ajrashish bo‘yicha qarama-qarshi da’vo arizalari bilan murojaat qilgan.
Ayolning so‘zlariga ko‘ra, eri uni haqorat qilgan, moliyaviy ehtiyojlari uchun pul bermagan va boshqa ayollarning suratlariga layk bosgan. Erkak esa rafiqasini rashkda ayblab, uning postlariga tanqidiy izohlar yozgan.
Kayseri oilaviy sudi ajrashish qarorini tasdiqladi. Sud erni asosiy aybdor deb topib, ayolning qisman aybini ham tan oldi.
Sud qarori bilan er-xotinga vaqtinchalik aliment (500 lira), kambag‘allik nafaqasi (750 lira) va 40 000 lira miqdorida moddiy va ma’naviy zarar uchun tovon puli belgilandi. Biroq erkak ushbu qaror ustidan shikoyat berdi.
Apellyatsiya sudi ajralishning asosiy aybdori sifatida erkakni qoldirdi va kambag‘allik nafaqasini oyiga 1000 liraga oshirdi. Shuningdek, sud erning boshqa ayollarning suratlariga layk bosishi "ishonchni yo‘qotuvchi xatti-harakat" sifatida baholandi.
Moddiy va ma’naviy tovon miqdori esa 30 000 liraga o‘zgartirildi. Mazkur sud qarori pretsedent sifatida qabul qilindi va kelgusida shunga o‘xshash ishlar uchun asos bo‘lishi mumkinligi ta’kidlandi.

В Турции мужчина признан виновным в разводе из-за лайка
В Турции Верховный суд признал мужчину виновным в разводе за то, что он ставил лайки фотографиям других женщин в социальных сетях. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщили местные издания. В судебном разбирательстве супруги Х.Б.
и С.Б. подали встречные иски о разводе.
По словам женщины, муж оскорблял её, не давал денег на финансовые нужды и ставил лайки фотографиям других женщин. Муж же обвинял супругу в ревности и писал критические комментарии под её постами.
Семейный суд Кайсери утвердил решение о разводе. Суд признал мужчину главным виновником и частично признал вину женщины.
По решению суда супругам назначены временные алименты (500 лир), пособие по бедности (750 лир) и компенсация материального и морального ущерба в размере 40 000 лир. Однако мужчина подал апелляцию на это решение.
Апелляционный суд оставил мужчину основным виновником развода и увеличил пособие по бедности до 1000 лир в месяц. Также суд оценил лайки мужчины под фотографиями других женщин как «поведение, подрывающее доверие».
Сумма материальной и моральной компенсации была изменена до 30 000 лир. Это судебное решение было принято как прецедент и отмечено, что оно может послужить основой для подобных дел в будущем.