Isroil HAMAS qo‘mondonini yo‘q qilishini e’lon qildi
Isroil harbiy kuchlari 23-noyabr kuni G‘azo sektorida HAMAS harakatining yuqori lavozimli qo‘mondonlaridan birini yo‘q qilganini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, shanba kuni o‘tkazilgan harbiy amaliyotlar davomida HAMAS shtabida ta’minot xizmatiga mas’ul bo‘lgan Alaa al-Hadidiy yo‘q qilingan. Ushbu harbiy operatsiya HAMASning Isroilga qarshi hujumlariga javob sifatida amalga oshirilgani ta’kidlanmoqda.
Hozirda Isroil va HAMAS o‘t ochishni to‘xtatish kelishuvini buzganlik bo‘yicha bir-birini ayblashda davom etmoqda. Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxuning so‘zlariga ko‘ra, G‘azoga uyushtirilgan aviahujumlar HAMAS jangchilarining Isroil hududiga yuborilganiga javob bo‘lgan.
Unga ko‘ra, bu hujumlar natijasida HAMASning besh nafar yuqori martabali vakili yo‘q qilingan. Biroq, HAMAS nazoratidagi G‘azo sog‘liqni saqlash vazirligi Isroil hujumlari oqibatida kamida 20 nafar falastinlik halok bo‘lganini ma’lum qildi.
Mojaroning ildizlari va oqibatlari tobora jiddiylashib bormoqda. 2023-yil 7-oktabr kuni HAMAS tomonidan Isroilga uyushtirilgan hujum G‘arb davlatlari tomonidan keskin qoralangan edi.
Ushbu hujum natijasida taxminan 1200 kishi halok bo‘lgan va 250 nafar odam garovga olingan. Javob tariqasida Isroilning G‘azo sektoriga uyushtirgan hujumlari davom etmoqda.
HAMASga qarashli sog‘liqni saqlash idoralari ma’lumotiga ko‘ra, bugungi kunga kelib 67 mingdan ortiq falastinlik halok bo‘lgan, 169 mingdan ziyodi esa jarohat olgan. Mojaro natijasida G‘azo sektori muntazam bombardimon qilinib, jiddiy insoniy yo‘qotishlarga sabab bo‘lmoqda.

Израиль объявил об уничтожении командира ХАМАС
Вооружённые силы Израиля 23 ноября объявили об уничтожении одного из высокопоставленных командиров движения ХАМАС в секторе Газа. Об этом сообщает Zamin.uz.
По официальным данным, в ходе военной операции, проведённой в субботу, был уничтожен Алаа аль-Хадидий, ответственный за службу снабжения в штабе ХАМАС. Отмечается, что эта военная операция была проведена в ответ на нападения ХАМАС на Израиль.
В настоящее время Израиль и ХАМАС продолжают обвинять друг друга в нарушении соглашения о прекращении огня. По словам премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху, авиаудары по Газе были ответом на проникновение боевиков ХАМАС на территорию Израиля.
По его словам, в результате этих ударов были уничтожены пять высокопоставленных представителей ХАМАС. Однако министерство здравоохранения Газы, контролируемое ХАМАС, сообщило о не менее чем 20 погибших палестинцах в результате израильских атак.
Корни и последствия конфликта становятся всё более серьёзными. 7 октября 2023 года нападение ХАМАС на Израиль было резко осуждено западными странами.
В результате этого нападения погибло около 1200 человек, а 250 были взяты в заложники. В ответ продолжаются израильские атаки на сектор Газа.
По данным медицинских учреждений, связанных с ХАМАС, на сегодняшний день погибло более 67 тысяч палестинцев, а более 169 тысяч получили ранения. В результате конфликта сектор Газа регулярно подвергается бомбардировкам, что приводит к серьёзным человеческим потерям.