So‘nggi o‘n yil ichida Xitoyda katta pandalar soni sezilarli darajada oshdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xususan, tutqunlikda saqlanayotgan pandalar populyatsiyasi ikki baravar ko‘payib, 808 taga yetdi. Bu haqda Xitoy O‘rmon va cho‘l xo‘jaligi davlat boshqarmasi boshlig‘i Lyu Goxun Chenduda o‘tkazilgan konferensiyada ma’lum qildi.
Ta’kidlanishicha, 10 yil avval bu ko‘rsatkich 422 tani tashkil qilgan edi. Lyu Goxunning so‘zlariga ko‘ra, bunday yutuq hayvonlarni ko‘paytirish bo‘yicha olib borilgan ilmiy tadqiqotlar va monitoring tizimlarini takomillashtirish natijasida qo‘lga kiritilgan.
Xususan, Xitoy olimlari "kosmos - havo - yer" monitoring tizimidan foydalanib, pandalarni kuzatish va muhofaza qilishni samarali tashkil etmoqda. Shuningdek, 2026-2030 yillarda Xitoy hukumati mamlakat ekotizimlarining biologik xilma-xilligini oshirish, barqarorligini ta’minlash va tabiiy muhitni mustahkamlashga alohida e’tibor qaratishni rejalashtirmoqda.
Katta panda Xitoyning norasmiy ramzi hisoblanadi va davlat tomonidan qat’iy himoya qilinadi. Pandalarning asosiy yashash hududi janubi-sharqiy Sichuan provinsiyasi bo‘lib, u yerda Xitoydagi pandalar populyatsiyasining 70 foizdan ortig‘i istiqomat qiladi.

В Китае количество больших панд удвоилось
За последние десять лет количество больших панд в Китае значительно увеличилось. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, популяция панд, содержащихся в неволе, удвоилась и достигла 808 особей. Об этом сообщил Лю Гохун, глава Государственного управления лесного и пустынного хозяйства Китая, на конференции, прошедшей в Чэнду.
Отмечается, что десять лет назад этот показатель составлял 422 особи. По словам Лю Гохуна, такой успех был достигнут благодаря научным исследованиям по разведению животных и совершенствованию систем мониторинга.
В частности, китайские учёные эффективно организуют наблюдение и охрану панд, используя систему мониторинга «космос - воздух - земля». Кроме того, правительство Китая планирует уделять особое внимание увеличению биологического разнообразия экосистем страны, обеспечению их устойчивости и укреплению природной среды в период с 2026 по 2030 годы.
Большая панда считается неофициальным символом Китая и находится под строгой охраной государства. Основной ареал обитания панд — юго-восточная провинция Сычуань, где проживает более 70 процентов популяции панд в Китае.