Malayziyaning turli hududlarida kuzatilgan kuchli yomg‘irlar natijasida yuzaga kelgan suv toshqinlari 11 mingdan ortiq odamni og‘ir ahvolga solib qo‘ydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, mamlakatning sharqiy qirg‘oq qismida har yili oktyabrdan martgacha davom etuvchi musson mavsumida bunday tabiiy ofatlar tez-tez sodir bo‘ladi. Har yili minglab odamlar xavfsizlik maqsadida vaqtinchalik boshpanalarga ko‘chiriladi.
Malayziya Tabiiy ofatlarni boshqarish milliy agentligi ma’lumotiga ko‘ra, 24-noyabr kuni ertalab Kedah, Kelantan, Penang, Perak, Perlis, Terengganu va Selangor shtatlarida jami 3 839 oiladan 11 009 kishi jabrlangan. Eng katta zarar Kelantan shtatiga yetgan bo‘lib, bu hududda 8 228 nafar aholi ofatdan aziyat chekkan.
Jabrlanganlar uchun 60 ta vaqtinchalik boshpana tashkil etilgan, ular orasida maktablar, jamoat binolari va ibodatxonalar mavjud. Shuningdek, Perlis shtatining Van Kelian qishlog‘ida 23-noyabr kuni kuchli yomg‘ir oqibatida yuzaga kelgan yer ko‘chkisi qariyb 400 kishini xavf ostida qoldirgan.
Ular vaqtincha baland hududdagi masjidlarga ko‘chirildi. Eslatib o‘tamiz, yaqinda Indoneziyaning Markaziy Yava hududida ham kuchli yog‘ingarchilik oqibatida sodir bo‘lgan ko‘chkilar katta fojiaga sabab bo‘lgandi.
Ushbu voqeada 30 kishi halok bo‘lgan, 40 ga yaqin inson bedarak yo‘qolgani xabar qilingan. Tabiiy ofatlar Janubiy-Sharqiy Osiyoda ko‘p takrorlanayotgani sababli xavfsizlik choralarini kuchaytirish zarurati tobora oshib bormoqda.

Наводнения в Малайзии затронули более 11 тысяч человек
Наводнения, вызванные сильными дождями в различных регионах Малайзии, поставили в тяжелое положение более 11 тысяч человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
Как стало известно, на восточном побережье страны в сезон муссонов, который длится с октября по март, такие природные бедствия происходят часто. Ежегодно тысячи людей эвакуируются в временные убежища в целях безопасности.
По данным Национального агентства по управлению стихийными бедствиями Малайзии, утром 24 ноября в штатах Кедах, Келантан, Пенанг, Перак, Перлис, Теренггану и Селангор пострадали в общей сложности 11 009 человек из 3 839 семей. Наибольший ущерб нанесен штату Келантан, где пострадали 8 228 человек.
Для пострадавших организовано 60 временных убежищ, среди которых школы, общественные здания и молитвенные дома. Также в деревне Ван Келиан штата Перлис 23 ноября в результате сильного дождя произошел оползень, который поставил под угрозу около 400 человек.
Их временно переселили в мечети, расположенные на возвышенностях. Напомним, недавно в центральной Яве, Индонезия, также произошли оползни из-за сильных осадков, что привело к большой трагедии.
В этом происшествии погибло 30 человек, около 40 числятся пропавшими без вести. Поскольку природные бедствия часто повторяются в Юго-Восточной Азии, необходимость усиления мер безопасности становится все более актуальной.