Tramp Demokratlarni xiyonatda ayblab, o‘lim jazosi bilan tahdid qildi
AQShning sobiq prezidenti Donald Tramp yana bir bor o‘zining keskin bayonotlari bilan e’tibor markazida bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U Demokratik partiyaning olti nafar kongress vakiliga nisbatan jiddiy tahdidlar bilan chiqish qilib, ularni davlatga xiyonatda aybladi. Tramp o‘zining Truth Social ijtimoiy tarmog‘idagi sahifasida “Mening buyruqlarimni bajarmaslikka chaqirganlar qamoqda bo‘lishi kerak, erkin yurib, soxta yangiliklar orqali o‘zlarini oqlashga urinmasligi kerak”, deya yozdi.
Sobiq prezident siyosatchilarni “eng yuqori darajadagi nizo chiqarish”da aybladi va ularning bayonotlarini keskin tanqid qildi. Tramp bundan avval, payshanba kuni, ushbu kongress a’zolarini “o‘lim bilan jazolanadigan xatti-harakatlar”da ayblab, ularga qarshi o‘lim jazosi bilan tahdid qilgan edi.
Ushbu vaziyat AQSh siyosiy sahnasida taranglikni yanada kuchaytirdi. Mazkur kongress a’zolari, jumladan, sobiq harbiy va razvedka xodimlari, o‘z navbatida, videomurojaat orqali amaldagi harbiy xizmatchilarni qonunga zid buyruqlarni bajarmaslikka chaqirdi.
Ular Trampning namoyishchilarni bostirish uchun qo‘shinlarni jalb etish buyrug‘i va Lotin Amerikasi qirg‘oqlarida giyohvand modda tashuvchilarni yo‘q qilish amaliyotlarini qattiq tanqid qildi. Demokratik partiya Trampning bu tahdidlarini “mutlaqo nafratli” deb atab, mamlakatda siyosiy zo‘ravonlik xavfi ortayotganidan ogohlantirdi.
So‘nggi oylarda AQShda siyosiy motivli zo‘ravonlik holatlari ko‘paygani qayd etilmoqda. Mamlakat Konstitutsiyasiga ko‘ra, davlatga xiyonat qilgan shaxs o‘lim jazosi, qamoq yoki jarimaga tortilishi mumkin.
Trampning keskin ritorikasi esa jamiyatdagi bo‘linishni yanada chuqurlashtirishi mumkinligi haqida xavotirlar bildirildi.

Трамп обвинил демократов в предательстве и пригрозил смертной казнью
Бывший президент США Дональд Трамп вновь оказался в центре внимания своими резкими заявлениями. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он выступил с серьёзными угрозами в адрес шести представителей Конгресса от Демократической партии, обвинив их в государственной измене. Трамп написал на своей странице в социальной сети Truth Social: «Те, кто призывал не выполнять мои приказы, должны находиться в тюрьме, а не ходить на свободе и пытаться оправдаться через фальшивые новости».
Бывший президент обвинил политиков в «создании конфликта на самом высоком уровне» и резко раскритиковал их заявления. Ранее, в четверг, Трамп обвинил этих членов Конгресса в «действиях, наказуемых смертной казнью», угрожая им именно таким наказанием.
Эта ситуация ещё больше обострила политическую обстановку в США. Эти члены Конгресса, в том числе бывшие военные и разведчики, в свою очередь, через видеозаявление призвали действующих военнослужащих не выполнять незаконные приказы.
Они резко раскритиковали приказ Трампа о привлечении войск для подавления протестующих и операции по уничтожению наркокурьеров на побережьях Латинской Америки. Демократическая партия назвала угрозы Трампа «абсолютно ненавистными» и предупредила о растущей угрозе политического насилия в стране.
В последние месяцы в США отмечается рост случаев политически мотивированного насилия. Согласно Конституции страны, лицо, совершившее государственную измену, может быть приговорено к смертной казни, тюремному заключению или штрафу.